Izrael: Infikoval sa iba jeden zo šesťtisíc zaočkovaných

Foto: TASR/AP

Stredomorský štát je premiantom v očkovaní proti COVID-19. Počet nakazených po absolvovaní očkovania je minimálny a infikovaní zatiaľ nemajú vážny priebeh ochorenia.

Predbežné výsledky poskytnuté izraelským poskytovateľom zdravotnej starostlivosti Maccabi ukázali, že iba 20 ľudí z približne 128 600, ktorí dostali obe dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer, sa po viac ako jednom týždni následne infikovali vírusom COVID-19. Informovala o tom na verejne dostupnom zdroji agentúra Reuters.

Počet infikovaných tak predstavuje zo zaočkovaných 0,015 percenta. Alebo inými slovami, nakazil sa jeden zo 6 430 zaočkovaných ľudí.

Dohoda s Pfizerom

V Izraeli začali prvýkrát očkovať touto vakcínou 19. decembra minulého roka. Krajina odvtedy poskytuje spoločnosti Pfizer týždňové aktualizácie údajov o priebehu očkovania na základe dohody o spolupráci, ktorá má pomôcť iným štátom doladiť svoje očkovacie mechanizmy.

„Spoločnosť Maccabi uvádza, že z 20 infikovaných ľudí trpí 50 percent chronickými chorobami. U všetkých pacientov sa vyskytli mierne príznaky ako bolesti hlavy, kašeľ, slabosť alebo únava. Nikto nebol hospitalizovaný ani nemal horúčku nad 38,5°C. Väčšinu pacientov testovali na COVID-19 z dôvodu kontaktu s potvrdeným pacientom,“ uvádza sa v správe spoločnosti.

Jednotka v očkovaní

Anat Ekka Zohar, riaditeľka divízie zdravotníckych informácií a dát spoločnosti Maccabi, povedala: „Budeme týchto pacientov pozorne monitorovať, aby sme zistili, či u nich pretrvajú iba mierne príznaky alebo či sa nevyvinú komplikácie v dôsledku vírusu.“

Z celkového počtu asi 9 miliónov obyvateľov Izraela jednu dávku vakcíny dostalo viac ako 2,6 milióna populácie a zhruba 1,2 milióna z nich dostalo obe dávky.

Izrael počas pandémie hlásil asi 600-tisíc vírusových infekcií a takmer 4,5 tisíca úmrtí.

(joh)

Ďalšie články