Predseda vlády Giuseppe Conte podal demisiu na stretnutí s prezidentom republiky. Hlava štátu Sergio Mattarella zatiaľ „vyzval vládu, aby zostala v úrade pre vybavenie aktuálnych záležitostí“. Konzultácie o osude vládnej koalície sa začnú zajtra popoludní. Vládni sociálni demokrati „nechcú predčasné voľby“, minister zahraničia hovorí o „nevysvetliteľnej fáze neistoty“ a opozičné strany žiadajú vládu národnej jednoty aj o predčasné voľby.

Premiér Conte podal demisiu svojej vlády len týždeň potom, ako získal tesnú, no nie absolútnu dôveru v oboch komorách parlamentu. Zdanlivo tým prekonal krízu, ktorú nedávno vyvolal koaličný partner a expremiér Matteo Renzi. Giuseppe Conte nadobudnutú dôveru komentoval pozitívne: „Teraz je cieľom ešte viac upevniť (vládnu, pozn. red.) väčšinu. Taliansko nesmie strácať ani minútu. Treba ihneď pracovať na prekonanie mimoriadnej zdravotnej situácie a ekonomickej krízy“.

Tentoraz k svojmu rozhodnutiu pridal len poďakovanie: „Ďakujem celému vládnemu tímu, každému ministrovi za každý spoločný deň v týchto mesiacoch.“ Očakáva sa, že svoje rozhodnutie ešte bližšie vysvetlí. Podľa niektorých komentátorov z minulotýždňovej krízy Conte vyšiel ako menší egoista a „viac kolegiálny,“ žiada o pomoc a „vidí limity“ aj preto, že „vláda zostáva visieť na niekoľkých hlasoch“.

Minister zahraničných vecí Luigi Di Maio z vládneho ľavicovo populistického Hnutia Päť hviezd napísal, že premiér podal demisiu v súvise „s nezmyselnou vládnou krízou, zatiaľ čo bojujeme proti farmaceutickými kolosmi, ktoré nám zablokovali dodanie vakcín. Mali by sme mať pevnú vládu, ktorá sa nechá počuť a pritom bojujeme s nevysvetliteľnou fázou neistoty“. Ani koaličná Demokratická strana nechce predčasné voľby a volá po „duchu jednoty“ a „dobrej kvalite vlády.“

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.