Melania Trumpová. Foto: TASR/AP

Martin Leidenfrost vycestoval do krajiny, ktorej premiér sa najviac zastal Trumpa, na tour do mestečka, odkiaľ pochádza bývalá prvá dáma.

Teraz, keď už je Trump preč a už nikto nemá záujem o prvú cudzinku, ktorá sa stala prvou dámou USA, som sa rozhodol pre „Melania tour“. Vyraziť za slovinským dôchodcom Janezom. (Pre puntičkárov: Viem, že manželka šiesteho amerického prezidenta Adamsa mala amerického otca a britskú matku, pani Adamsovú, ale to s prepáčením nepočítam, pre mňa bola len Melania Trumpová skutočne cudzia.) Vieme svoje, ten tvrdý americký nacionalista Trump mal odjakživa záľubu v slovanských stredoeurópskych kráskach, jeho prvou manželkou bola Češka.

Slovinsko, ktoré je na treťom mieste vo svetovom rebríčku korona-úmrtí na obyvateľa, je už tri mesiace v lockdowne. Prichádzam zo severu, cez kľukaté horské cestičky. Po snehobielych svahoch sa túla nespočetné množstvo turistov a ťahačov sániek.

Rodné mesto Melanie sa nachádza v údolí Sávy. Sevnica rozhodne nie je perla, lokálpatriotmi sú možno starousadlíci „v historickom centre“ pod sevnickým hradom, zvyšok tvoria potomkovia prisťahovalcov, čo sa sem za Tita sťahovali kvôli novým továrňam odevného priemyslu. Melania pochádza z tejto panelákovej Sevnice a táto Sevnica je na ňu hrdá.

Prvá dáma Melania Trumpová prechádza okolo vianočnej dekorácie v Bielom dome 27. novembra 2017 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.