Čínska kinematografia nie je v našich zemepisných šírkach príliš rozšírená a bežnému divákovi relatívne neznáma. Pod čínskou produkciou si obyčajne predstavíme filmy o bojových umeniach s Jackie Chanom. Čínski filmári sa však pustili do iných vôd a sfilmovali sci-fi príbeh, ktorý zaujal aj divákov na Západe.

Približne pred dvoma rokmi uzrel svetlo sveta nový výtvor čínskych filmárov s názvom Liou-lang di-čchiou (v čínskom písme 流浪地球), ktorý môžeme preložiť ako Putujúci svet. Čína sa môže pýšiť mnohými veľmi kvalitnými filmami, o ktorých sa však bežný slovenský návštevník kín príliš nedozvie, maximálne na filmovom festivale.

Film Putujúci svet z roku 2019 zabodoval však aj medzi filmovými fanúšikmi mimo Číny. Ide o sci-fi film, ktorý využil všetky možné dostupné digitálne triky a schopnosti, a ponúka divákovi pohľad na záchranu sveta z čínskeho pohľadu.

Tuzemský divák zvyknutý na záchranu sveta predovšetkým zo strany hrdinov zo Spojených štátov dostane v podobe tohto filmu to isté akčné sci-fi menu ako z Hollywoodu, akurát s príchuťou s'-čchuanskej štipľavej omáčky. Film je veľmi podobný svojim predchodcom zo Západu a je zrejmé, že sa čínski filmári, konkrétne režisér Frank Gwo, inšpiroval mnohými americkými kúskami.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.