Ohľadom spustenia očkovania proti koronavírusu sa medzi ľuďmi objavujú obavy o bezpečnosti používaných očkovacích látok. Niektoré legitímne, niektoré menej. Medzi najviac citované prípady patrí úmrtie desiatok ľudí po očkovaní proti COVID-19 v Nórsku.

Príbeh bol medializovaný pred dvoma týždňami. Agentúra AP informovala, že v tejto severskej krajine zachytili 29 prípadov vedľajších príznakov po očkovaní. Z týchto ľudí s príznakom 13 podľahlo. Neskôr sa počet mŕtvych vyšplhal na úroveň 23 osôb a objavujú sa správy aj o 33 úmrtiach.

Mnoho ľudí považuje tieto správy za dôkaz, že vakcíny nie sú bezpečné a môžu i zdravého človeka zabiť, alebo mu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Dôležitý je v tomto prípade však kontext. V čase písania článku od AP bolo v Nórsku zaočkovaných viac ako 30-tisíc ľudí, pričom sa očkovalo vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna.

Ako informovala aj Nórska medicínska agentúra, všetky úmrtia po očkovaní sa týkali ľudí z domovov sociálnych služieb nad 80 rokov, ktorí mali vážne zdravotné problémy. Riaditeľ agentúry Steinar Madsen podotýka, že samy vakcíny majú minimálny risk. Malou výnimkou sú osoby, ktoré sú veľmi chorľavé alebo smrteľne choré.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.