26. januára 2021

Dobšinského Čiernovlasý princ ožíva v komikse

Dobšinského Čiernovlasý princ ožíva v komikseČiernovlasý princ. Foto: archív Zuzany Jančovej

Sestry Jančové, s ktorými sme pred časom spravili rozhovor o ich tvorbe, majú nový komiks. Čiernovlasý princ vyšiel podľa predlohy rozprávky Pavla Dobšinského.

Príbehy Pavla Dobšinského sú u detí, ale aj u dospelých veľmi známe. Laktibrada, Popolvár najväčší na svete, Traja zhavranelí bratia, Lomidrevo či Soľ nad zlato pozná asi každý. Veľa z týchto príbehov majú už niekoľko svojich filmových, divadelných alebo iných podôb.

No nie všetky Dobšinského príbehy sú známe alebo neboli toľkokrát spracované. Jeden z takých príbehov si vybrali aj Jančové, ktoré spracovali príbeh Čiernovlasý princ podľa Dobšinského predlohy. „V tejto rozprávke sme videli potenciál na pokračovanie a priblíženie príbehu deťom pomocou komiksu. Dobšinského príbehy v nás vyvolávali pocit superhrdinskej tematiky,“ vysvetľuje inšpiráciu Ivana Jančová, scenáristka komiksu.

Ide o príbeh z kráľovstva, kde majú všetci červené vlasy, len princ ich má čierne. Preto ho v kráľovstve nevedia prijať. Vlastný otec ho posiela na miesto, kde mu vlasy majú zmeniť. Princ z kráľovstva odchádza na päť rokov. Jančové týmto nepriamo odkazujú aj na to, že ľudia si mnohokrát robia úsudky o druhých len na základe toho, ako vyzerajú. Na svete je veľa neznášanlivosti, či už pre náboženstvo, rasu, pohlavie a podobne. Ale ide len o povrchové veci, ktoré sú viditeľné očiam, to, akí v skutočnosti sú ostáva očiam skryté.

Ukážka komiksu Čiernovlasý princ. Foto: sestryjancove.sk

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.