Novým riaditeľom Migračného úradu bude Ján Orlovský. Jeho názory na migráciu prudko narazia. Doma i za najbližšími hranicami.

Slovensko nemá veľa takých oblastí v riadení štátu, ako je migračná politika. Od januára 1993 až do januára 2021 to bola takmer nadpoliticky stabilná téma. Bez ohľadu na to, či bol ministrom vnútra bývalý disident alebo bývalý komunista, v neskorších časoch konzervatívec alebo smerák, muž alebo žena, mal Migračný úrad jednu líniu.

Keď napríklad Vladimír Palko vniesol do jedného zo základných dokumentov migračnej politiky rešpekt imigranta k domácej slovenskej kultúre, čo bol princíp v kontraste k vtedy populárnemu multikulturalizmu, jeho neskorší nástupca, s ktorým sa inak nezhodli takmer na ničom podstatnom, to nijako nemenil.

V EÚ sme vždy stáli na opačnej strane ako zástancovia imigrácie a "vítači" imigrantov, čo malo širokú podporu populácie, debaty o multi-kulti sa u nás v podstate nemuseli ani viesť. Napokon, ťažili sme aj z toho, že imigranti nemali o našu krajinu záujem, nemali tu dlhodobo zázemie svojich komunít, ani príležitosť na zamestnanie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.