Petra Kovaříka odporučil do funkcie prezidenta Policajného zboru výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Kovařík, ktorý bol doposiaľ dočasne poverený vedením zboru, uviedol, že jeho cieľom je, aby sa miera nedôveryhodnosti verejnosti v políciu znížila zo súčasných zhruba 55 percent na 25.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že berie do úvahy pondelkové vyjadrenie parlamentného brannobezpečnostného výboru, ktorý odporučil vymenovanie Kovaříka do funkcie.

„Obidvaja kandidáti sú pre mňa kvalitnými kandidátmi. Každý z nich má svoje plusy a mínusy, každý z nich má svoj prínos. Ešte by som si to chcel prehodnotiť,“ povedal novinárom s tým, že „absolútne berie do úvahy“ odporúčanie výboru.

Svoje rozhodnutie Mikulec podľa vlastných slov nechce naťahovať, no chce si ešte prejsť koncepcie a návrhy, ktoré kandidáti prezentovali pred výborom.

Viac boja s extrémizmom

Minister vnútra ubezpečil, že vláda určite nebude s extrémizmom bojovať menej, skôr naopak. „To, že boli oznámené niektoré veci, že prokuratúra alebo NAKA bude meniť prístup, neznamená, že bude menej bojovať. Tu skôr ide o to, aby sa NAKA ako špecializovaný útvar nevybíjala na niektorých extrémistických prečinoch, ktoré by de facto mohli riešiť okresné či krajské riaditeľstvá. A aby NAKA riešila závažnú trestnú činnosť,“ skonštatoval pred novinármi. Doplnil, že to bude treba ešte v rámci pripravovanej reformy dovysvetliť.

Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Petra Kovaříka do funkcie prezidenta Policajného zboru (PZ) odporučil. Členovia výboru to odhlasovali po pondelkovom vypočúvaní kandidátov. Okrem Kovaříka sa o funkciu uchádzal Štefan Hamran. Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti.

Kovaříkov plán

Základnou prioritou pre Petra Kovaříka vo funkcii šéfa polície by bolo zvýšenie dôveryhodnosti Policajného zboru. Skonštatoval to pred parlamentným brannobezpečnostným výborom.

Kovařík uviedol, že jeho cieľom je, aby sa miera nedôveryhodnosti verejnosti v políciu znížila zo súčasných zhruba 55 percent na 25. V oblasti dôveryhodnosti podľa neho treba zapracovať na tých policajtoch, s ktorými sú občania v kontakte – napríklad na úseku dopravnej či poriadkovej polície.

PZ podľa Kovaříka zlyháva v otázke zaisťovania výnosov z trestnej činnosti. „V tomto smere dlhodobo zlyhávame ako Policajný zbor, ale aj súdne rozhodnutia dostatočne nereflektujú na odnímanie výnosov z trestnej činnosti. Je zbytočné odseknúť jedno chápadlo mafii, ak sa neodsekne zdroj financovania tej organizovanej skupiny, mechanizmus pokračuje ďalej,“ skonštatoval.

Finančné vyšetrovanie je dnes v rozsahu jedného oddelenia, čo je podľa neho veľmi málo. Kovařík si myslí, že polícia by tiež uvítala efektívny zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Čo s extrémizmom?

Kovařík na vypočutí povedal, že niektoré extrémistické trestné činy by nemusela riešiť NAKA. Kapacity NAKA, Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry treba podľa neho „nasystemizovať“ tam, kde je to ozaj potrebné pre spoločnosť. „Buď tam pridáme ľudí a necháme tam extrémizmus typu prečiny v sadzbe do dvoch rokov, alebo tam necháme závažnú časť, čo je môj model,“ skonštatoval.

V rámci organizačnej reformy polície víta zámer vytvoriť špeciálny útvar, ktorý sa bude venovať finančnému vyšetrovaniu, teda odnímaniu ziskov z kriminality. Zvážiť by sa podľa neho malo aj to, ako posilniť inštitút služobného tajomstva, rovnako aj osobnú zodpovednosť, ktorá je s tým spojená.

Po reorganizácii prezídia by sa malo podľa Kovaříka začať diskutovať o ďalšom územnom členení. Poukázal na potrebu diskutovať o reforme na krajských či obvodných riaditeľstvách. Namiesto ôsmich krajských riaditeľstiev si vie predstaviť len tri oblastné riaditeľstvá a metropolitnú polícia Bratislavy. Na nižších úrovniach by sa to malo podľa neho nastaviť podľa potrieb.

Polícia musí podľa Kovaříka garantovať, že nebude možné vstupovať do trestných konaní, zvlášť do tých, ktoré majú politický dosah. Šéf PZ by mal byť podľa neho nárazníkom medzi politikou a systémom, ktorý dnes v PZ funguje.

Problematický je podľa Kovaříka mechanizmus celoživotného vzdelávania a kariérneho rastu. Policajti by mali mať podľa neho možnosť sa vzdelávať, ísť napríklad na špecializovaný kurz. Treba tiež urobiť poriadok v mechanizme príplatkov. Tam, kde je vysoká možnosť zamestnať sa, treba podľa Kovaříka zvážiť príplatky špecificky na tú lokalitu.

Postoj k demonštráciám

Kovařík si nemyslí, že by bolo vhodné rozohnať nepovolené demonštrácie slzným plynom či vodným delom. Účastníci nepovolených demonštrácií sa podľa neho dopúšťajú priestupkov. Počas jesenných protestov podľa neho polícia postupovala efektívne.

V súvislosti s úmrtím exšéfa polície Milana Lučanského skonštatoval, že nevidel nič, čo by v ňom vzbudzovalo závažné podozrenie, že došlo k inému úmyselnému konaniu vo vzťahu k jeho smrti. Verí, že zriadená komisia pôjde vo vyšetrovaní do hĺbky.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. Od septembra minulého roka PZ dočasne vedie Kovařík. Hamran pôsobí ako veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ.

(tasr,top)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.