Joe Biden je po Johnovi F. Kennedym druhým katolíckym prezidentom USA. Má to ešte v dnešnej Amerike význam?

Nie. JFK predstavoval prielom; ukázal, že katolík môže byť zvolený prezidentom aj vo väčšinovo protestantskej krajine, akou sú USA, v ktorých do tej doby existovali silné protikatolícke nálady. Aj kvôli nim prehral voľby prvý katolícky kandidát na prezidenta Al Smith v roku 1928. Od zvolenia JFK to už ale nie je faktor. Rovnako ako nie je faktorom akákoľvek iná viera či jej absencia. Môžeme pripomenúť, že demokratický kandidát na viceprezidenta v roku 2000 bol Joe Lieberman, žid, a nikto sa už nad tým nepozastavoval. Alebo to, že republikánsky kandidát na prezidenta v roku 2012 a súčasný senátor Mitt Romney, je mormón. Opäť to nič neznamenalo.

Dôvod? Politicky relevantné rozdelenie v súčasnej Amerike nie je podľa viery, ale podľa miery jej ortodoxie. Teda, či sa jedná o opustenie biblického obrazu človeka, teda o vieru liberálnu, alebo o jeho zastávanie, teda vieru konzervatívnu. Preto existuje politická spolupráca liberálnych protestantov, liberálnych katolíkov a liberálnych židov, ktorí majú na morálne a kultúrne otázky takmer identické názory a patria k Demokratickej strane. Rovnako existuje aj politická aliancia protestantov, katolíkov a židov konzervatívnych, ktorí sú členmi či voličmi strany Republikánskej. Je to politický ekumenizmus v praxi na oboch stranách; o vašich názoroch takmer nič nevypovedá to, či ste protestant, katolík alebo žid; veľa však o nich naznačuje to, či ste protestant, katolík alebo žid – liberálny alebo konzervatívny.

Joe Biden je liberálny demokrat. Rád hovorí o tom, ako veľa pre neho viera znamená, a asi je to aj pravda, emocionálne a kultúrne. Ale v zásadných veciach nie je ortodoxný katolík a nezastáva katolícke pozície. On a ďalší demokratickí ľavicovo-liberálni politici ako predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová či bývalý kandidát na prezidenta v roku 2004 a potom za Baracka Obamu minister zahraničných vecí John Kerry opakujú mantru, že ako katolíci sú osobne proti umelým potratom, ale túto svoju vieru nechcú nikomu vnucovať, a preto sú za ich povolenie, a teraz už aj za ich financovanie peniazmi daňových poplatníkov.

Foto: Biden/FB

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.