Nie každý obyvateľ posielaný Azerbajdžanom na zabraté územia sa tam vydá dobrovoľne. Rovnako to platí o ochote oželieť zrážky z miezd na napĺňanie účelovo vytvorených fondov. Vzhľadom na škandály z minulosti panujú obavy, že financie určené na pomoc rodinám vojakov a na rekonštrukciu oblastí získaných počas nedávnej vojny v Náhornom Karabachu skončia v daňových rajoch.

Vznik dvoch dobrovoľných fondov na pomoc bývalým a terajším vojakom oznámilo Baku ešte 8. decembra 2020, pričom už 4. januára k nim pribudol tretí fond, určený na rekonštrukciu území, ktoré až donedávna kontrolovali miestni arménski separatisti.

Dobrovoľný fond alebo desiatok?

Hoci by fondy mali byť dobrovoľným prejavom solidarity, viacerí zamestnanci štátnej správy pre miestne médiá uviedli, že peniaze do fondov sa im automaticky zrážajú z výplat. Mnohí tak napríklad bez svojho súhlasu odovzdávajú percento, prípadne pol percenta do fondu Yashat, ktorého cieľom je podporovať rodiny padlých a ranených vojakov. Dvoch zamestnancov štátnej vodárenskej spoločnosti Azersu podľa dostupných informácií prepustili zo zamestnania, pretože sa sťažovali, že do fondu im odviedli až polovicu ich výplaty.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.