Ak chcú zamestnávatelia od vlády jasný a časovo definovaný plán konkrétnych krokov, ktoré povedú k návratu k životu pred pandémiou vo všetkých oblastiach spoločnosti, nehovoria len za seba. Ich nepolitická požiadavka má váhu a môže sa stretnúť s odozvou u mnohých unavených ľudí, ktorí chcú vidieť svetlo na konci tunela.  

Od začiatku pandémie na Slovensku v marci minulého roka zachovávali zamestnávatelia k vládnym opatreniam síce neraz kritický, ale pomerne zmierlivý prístup. Minulý týždeň sa veci zmenili, vyzerá to, akoby im došla trpezlivosť.

Tri zamestnávateľské združenia vo štvrtok vyzvali vládu, aby do boja s koronakrízou vniesla koncepčný prístup. Privítali by cestovnú mapu, ktorá by umožňovala predvídať jednotlivé kroky vlády či hygienikov. Cieľom by mal byť „jasný a aj časovo definovaný plán konkrétnych krokov“, ktoré povedú k návratu k životu pred pandémiou vo všetkých oblastiach spoločnosti.

Slovník, ktorý použili firmy združené v Asociácii priemyselných zväzov, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení a v Republikovej únii zamestnávateľov, bolo možné nájsť v doterajších vyjadreniach azda len medzi opozičnými politikmi. Združenia vyhlásili, že sú znepokojené pretrvávajúcou nekoncepčnosťou riadenia protipandemických opatrení. Mnohé opatrenia sa podľa nich prijímajú chaoticky a často sa oznamujú či menia na poslednú chvíľu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.