Možno ešte viac ako na očkovanie čakajú ľudia od začiatku pandémie na účinný liek proti ochoreniu COVID-19. Ten zatiaľ neexistuje, ale črtá sa nádej, že už čoskoro by sa to mohlo zmeniť.

Slovenský biochemik a šéf spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan, ktorý vlani daroval štátu štvrťmilióna PCR testov na COVID-19, priniesol na svojom facebookovom profile nádejné informácie o lieku, ktorý pomáha zlepšovať stav pacientov bez potreby hospitalizácie.

Čekan píše, že liek kolchicín znižuje riziko komplikácií spojených s COVID-19. „Pozitívne výsledky štúdie COLCORONA ukazujú, že kolchicín je účinným perorálnym [podávaným ústne, pozn. redakcie] liekom na liečbu pacientov bez hospitalizácie,“ uviedol.

Vedec, ktorého premiér Igor Matovč (OĽaNO) označil za bludára, keď sa ešte vlani postavil proti vládou navrhnutému spôsobu plošného testovania, dodáva, že kolchicín znížil počet hospitalizácií o štvrtinu (25 percent), potrebu mechanickej ventilácie o polovicu a úmrtnosť na COVID-19 až o 44 percent.

Účinný liek?

Podľa výskumu, na ktorý sa Čekan odvoláva, je kolchicín účinný pri prevencii nebezpečného zápalového syndrómu, pri takzvanej cytokínovej búrke. „Žeby prvý účinný liek na COVID-19?“ kladie si biochemik otázku.

V závere krátkeho statusu Čekan dodáva, že mu nejde o propagáciu ani odporúčanie, ale iba o informovanie. „Odporúčanie kolchicínu je plne v kompetencii infektológov a ošetrujúcich lekárov,“ uzatvára vedec.

Štúdia, ktorú uskutočnili v Spojených štátoch, Európe, Kanade a Južnej Amerike na vzorke 4 488 ľudí s diagnostikovaným ochorením COVID-19, ukazuje, že kolchicín skutočne znižuje riziko hospitalizácie.

Do štúdie boli zaradení ľudia, ktorí neboli v čase výskumu hospitalizovaní, ale zároveň mali najmenej jeden rizikový faktor zhoršujúci priebeh ochorenia.

Prvý na svete

Vedúci štúdie, kanadský kardiológ Jean-Claude Tardif, ktorý je zároveň riaditeľom výskumného centra Montrealského kardiologického inštitútu (MHI) uviedol, že kolchicín je účinný pri predchádzaní nebezpečného zápalového syndrómu nazývaným tzv. cytokínová búrka, ako aj pri znižovaní komplikácií spojených s ochorením COVID-19.

„Teší nás, že ponúkame prvý perorálny liek na svete, ktorého užívanie by mohlo mať významný vplyv na zdravie verejnosti a potenciálne zabrániť komplikáciám spojeným s COVID-19 v prípade miliónov pacientov,“ uviedol Tardif.

Podľa MHI išlo o najväčšiu štúdiu testujúcu perorálne podávaný liek nehospitalizovaným osobám s ochorením COVID-19.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.