Prečo chcú britské súdy nechať poľského pacienta RS umrieť hladom a smädom?

Ešte 6. novembra minulého roku dostal Poliak žijúci v Anglicku známy pod skratkou ako „pacient RS“ infarkt, následkom ktorého upadol do kómy. Pri živote ho udržiavajú prístroje, ktoré za neho dýchajú a poskytujú mu výživu. Briti ho chcú od prístrojov odpojiť, a tak ho vlastne nechať umrieť hladom a smädom. Do prípadu sa vložili aj Poliaci, ktorí žiadajú o jeho prevoz do Poľska, čo však britské súdy, ktoré fakticky rozhodli o jeho smrti, odmietajú s odôvodnením, že pri prevoze by pacient mohol umrieť.

Ako je niečo tak bizarné vôbec možné? Na základe medializovaných informácií sa zdá, že začiatok treba hľadať v rodine „pacienta RS“, z ktorej časť požaduje odpojenie od prístrojov a časť zas žiada o pokračovanie výživy. Nie je známe, ktorá časť rodiny je na ktorej strane, vieme však, že britské súdy povolili odpojenie pacienta od prístrojov. Podľa CNA argumentujú tým, že podávanie živín „nie je v jeho najlepšom záujme,“ pretože predtým uviedol, že „v prípade ťažkej choroby by nikdy nechcel byť príťažou.“

Zástancovia zachovania podávania výživy zas argumentujú tým, že RS bol známy ako angažovaný, praktizujúci katolík, ktorý sa staval proti potratom a v Británii široko medializovanom prípade Alfieho Evansa, ťažko chorého malého dieťaťa, ktoré lekári odpojili od prístrojov, dokázateľne zastával stanovisko proti rozhodnutiu odpojiť Alfieho od prístrojov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.