Po búrlivom povolebnom období sa v USA chopil moci nový prezident Joe Biden. Prvé kroky a dôležité nominácie svedčia o veľkej zmene po ére Donalda Trumpa. Dosah to môže mať aj na strednú Európu. Joe Biden po vymenovaní do funkcie podpísal 15 dekrétov. Cítiť z nich oživenie multilateralizmu, priateľskejší tón k EÚ, zmiernenie migračnej politiky a zmenu prístupu k pandémii.

Zďaleka najurgentnejšie boli opatrenia na zvládanie pandémie, ktorá si v USA už vyžiadala viac ako 400 000 obetí. Po novom musia Američania nosiť rúška a dodržiavať odstupy v budovách a na priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Dekréty tiež obsahujú plány na intenzívnejšie testovanie a očkovanie, čo je rozhodne krok dobrým smerom.

Prezident Biden ohlásil návrat USA do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú jeho predchodca prestal financovať. Na prvý pohľad pozitívna voľba smerom k multilateralizmu si však žiada pripomenúť udalosti z ostatných mesiacov. Organizácia pri pandémii opakovane zlyhávala. Na začiatku pandémie bola proti obmedzeniu cestovania z Číny, najprv neodporúčala nosiť rúška a neskôr ich radila v niektorých prípadoch nosiť aj v domácnosti. Do toho sa množia podozrenia, že je pod vplyvom Číny, ktorá sa snažila epidémiu ešte v roku 2019 evidentne utajiť, a nevypočuť varovania Taiwanu. Doplňme, že Peking vyšetrovateľov pôvodu pandémie z WHO pustil do Číny až v januári 2021 a do laboratória na výskum koronavírusov vo Wuhane im odoprel prístup.

Prístup k zahraničným partnerom

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.