Týždňový newsletter Juraja Šústa, predsedu Spoločenstva Ladislava Hanusa, o dianí v Poľsku, v kostoloch strednej Európy aj v Amerike a na sociálnych sieťach.

V Poľsku sa masovo demonštruje za možnosť eugenického zabíjania nenarodených. Princípy úcty pred životom a obety sa zrazili s princípmi sexuálnej neviazanosti a vlády silnejšieho, t.j. neobmedzenej vlády dospelého človeka nad maličkým telesne-postihnutým dieťatkom. Demonštrácie proti vláde sa pretavili do násilností, vandalizmu, ničenia kostolov i kultúrnych pamiatok.

Do protestov sa zapojili mladí ľudia a študenti, ktorých podporili mnohí učitelia a rektori. Ako reakciu na tento postoj poľských akademikov napísal otvorený list známy poľský  konzervatívny filozof a politik Ryzsard Legutko. Vyčíta rektorom, že zrádzajú poslanie univerzity, ktoré nespočíva v stádovitých reakciách, ale v učení sa argumentácii, nie vo vulgárnych a barbarských prejavoch, ale v kultivovanom a civilizovanom vedení konfliktov. Pripomína, že táto vulgárnosť, ktorá chce protivníka zničiť sa obráti skôr či neskôr aj proti samotným aktérom, ako aj proti profesorom na univerzitách.

Rektorom vyčíta tiež ich mlčanie pri útokoch na cirkev a pripomína im, že každé podrobenie Poľska v 20. storočí sa začalo útokmi na kostoly a cirkev. Mlčanie nie je znakom nadkofesionálnosti, ale znakom rezignovania na ochranu poľskej identity.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.