Ázijská veľmoc, kde ochorenie nového koronavírusu prepuklo, sa s pandémiou vyrovnala osobitným spôsobom – na úkor obmedzenia slobody vlastných obyvateľov. Slabý domáci dopyt vyvážila exportom. Aj preto jej asi bude patriť svetový primát.    

Čína ako prvá z veľkých ekonomík zverejnila rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) za minulý rok. Zvýšenie HDP o 2,3 percenta nepredstavuje z čínskej perspektívy žiadny mimoriadny výsledok, skôr naopak. No je možné, že Čína bude jedinou veľkou ekonomikou, ktorá v uplynulom roku rástla.

Výsledok za rok 2020 predstavuje z hľadiska čínskej ekonomiky najpomalší rast za posledné štyri desaťročia. Na druhej strane, po úvodnom prepade o 6,8 percenta v prvom štvrťroku ide o veľký úspech. Už v druhom kvartáli čínska ekonomika opäť stúpala a do konca roku sa dostala do plusu.

Z hľadiska Západu je zaujímavé položiť si otázku, aké sú príčiny čínskeho úspechu a nakoľko z nich môžeme čerpať inšpiráciu. Debata sa prirodzene vedie o metódach zvládania pandémie ochorenia COVID-19, ale tiež o štruktúre ekonomiky a nastavení hospodárskej politiky. Čína bola prvým štátom, ktorý pandémia zasiahla, no zdá sa, že sa s ňou vyrovnala lepšie ako iné krajiny.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.