Talianka Sofia Goggiaová zvíťazila v sobotňajšom zjazde vo švajčiarskom stredisku Crans-Montana. Druhú priečku obsadila domáca Lara Gutová-Behramiová, ktorá zaostala o 27 stotín sekundy. Na tretej priečke potvrdila taliansku formu Elena Curtoniová, ktorej strata bola 60 stotín sekundy. Petra Vlhová obsadila v druhom zjazde výbornú 7. priečku so stratou 1,05 sekundy na víťaznú Talianku.

Po piatkovom zjazde v Crans-Montane sa aj v sobotu organizátori rozhodli pre najrýchlejšiu alpskú disciplínu. V piatok brala víťazstvo Talianka Sofia Goggiaová, ktorá sa radovala z tretieho víťazstva v zjazde v rade. Právom jej tak patrí červený dres pre líderku disciplíny. Konzistentné výkony predvádza tiež Američanka Breezy Johnsonová, ktorá sa vo všetkých tohtoročných zjazdoch umiestnila na tretej priečke. Na druhej priečke skončila vo včerajšom zjazde Ester Ledecká, ktorej zjazdárska forma graduje.

Líderka svetového pohára Petra Vlhová obsadila v Crans-Montane skvelé 4. miesto a vyrovnala svoje sobotné maximum v tejto disciplíne. Slovenská lyžiarka mala možno menšiu smolu, keď musela pri poveternostných podmienkach čakať určitý čas na štarte. Čo je najdôležitejšie, upevnila si bodový náskok pred Michelle Gisinovou, ktorej včerajšia jazda nevyšla. Vlhová nechala v piatok za sebou aj ortodoxné zjazdárky.

Do sobotňajšieho zjazdu sa ako najväčšia ašpirantka na víťazstvo radila opäť Talianka Goggiaová. Tá si pred štartom vyžrebovala štartové číslo 9, Ledecká ako jej veľká konkurentka mala štartové číslo 7.  Vlhová dostala v druhom zjazde v Crans-Montane číslo 16.

Talianska dominancia, pád Ledeckej

Silný vietor, ktorý robil lyžiarkam problémy v piatok, sa v dnešnom zjazde už neukázal ako problémový. Prvá z veľkých favoritiek Ledecká mala aj po menšej chybe v úvode stále priebežne najrýchlejší čas. V strmej pasáži sa dostala cez rýchlosť 109 km/h, ale neskôr skončila po chybe v ochrannej sieti. Jej pád vyzeral hrôzostrašne, ale Ester zišla do cieľa, našťastie, po vlastných. Body do svetového pohára tak olympijská víťazka nepridala.

Rovnako ako včera bola dominantná Talianka Goggiová, ktorá išla počas jazdy výbornú stopu a v pretekoch nedala súperkám žiadnu šancu. Bývalá víťazka malého krištáľového glóbusu z roku 2018 dosiahla v najrýchlejšej pasáži rýchlosť 107,7 km/h. Štvrtým zjazdovým víťazstvom v rade vyrovnala rekord Američanky Lindsey Vonnovej. Celkovo to bol jej ôsmy triumf v tejto disciplíne. Forma Goggiaovej pred domácim šampionátom, ktorý sa uskutoční v Cortine d’Ampezzo, vyzerá veľmi sľubne.

Druhým miestom si napravila chuť po včerajších pretekoch Lara Gutová-Behramiová. Vo svojej jazde predviedla dokonalý rytmus a vybojovala si už 53. pódiové umiestnenie vo svetovom pohári. Za víťaznou Taliankou zaostala o 27 stotín sekundy. Tohtoročnú taliansku dominanciu potvrdila tretím miestom Elena Curtoniová, ktorá stratila na svoju krajanku 60 stotín sekundy. Až štvorica talianskych lyžiarok sa umiestnila v dnešných pretekoch v elitnej desiatke. Celkovo sú na čele dvoch alpských disciplín.

Goggiaová má za sebou dva dominantné zjazdy. Foto: TASR/AP

Vlhová potvrdila svoju zjazdársku formu zo včerajších pretekov. Na trati si zvolila výbornú stopu a potvrdila, že jej zjazdovka vyhovuje. Do cieľa prišla na výbornej 4. priečke. Neskôr jej čas prekonali ešte tri lyžiarky a v druhom zjazde v Crans-Montane sa tak umiestnila na 7. priečke so stratou 1,05 sekundy na víťazku.

Pre Vlhovú to bolo štvrté umiestnenie v najlepšej desiatke v zjazde. V boji o veľký krištáľový glóbus zvýšila svoj náskok na 120 bodov.

„Išlo sa mi veľmi dobre, ale bolo to ťažšie ako včera. Viditeľnosť bola zlá, najmä v poslednej pasáži som si nevidela pod nohy, bol to skôr boj o prežitie. Ale so 7. miestom som spokojná. Tento kopec sa mi páči, mám na ňom istotu, poznám ho o niečo lepšie. Cítim sa na ňom dobre. Sezóna je ešte dlhá, musím sa sústrediť sama na seba, aby som získala čo najviac bodov. Nechcem teraz riešiť, aký veľký je môj náskok,“ uviedla Vlhová pre RTVS v cieľových priestoroch.

Jazda Petry Vlhovej.

Už zajtra čakajú Vlhovú tretie preteky v rade. Vo švajčiarskom stredisku sa uskutoční superobrovský slalom. Štart je naplánovaný na 12:00 a priamy prenos bude na obrazovkách RTVS.