Jedenásťfázový plán, ktorým sa začalo riadiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19, je podľa odborníkov dobrý a bude sa flexibilne prispôsobovať podľa záujmu o očkovanie, ale najmä podľa dostupnosti vakcíny, a práve to je zatiaľ problém.

Dávok očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 by sme mali mať viac než dosť na to, aby sa nechala zaočkovať prakticky celá dospelá populácia Slovenska. Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) v polovici januára objednala ďalších takmer 3,5 milióna kusov vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech. Od firmy Moderna ďalších vyše 600-tisíc. Celkovo tak budeme mať podľa ministerstva zdravotníctva zabezpečených dostatok vakcín pre 85 percent populácie. Ľudí však čoraz viac zaujíma, kedy sa dostanú na rad.

Očkovanie sa riadi 11-fázovým plánom ministerstva zdravotníctva, ktorého druhá fáza, teda očkovanie ľudí starších ako 85 rokov, je už v plnom prúde súbežne s prvou fázou. V tej sa očkovali a priebežne stále očkujú zdravotnícki pracovníci, zamestnanci nemocníc, zariadení sociálnych služieb, záchranári, pracovníci odberových miest a ďalší ľudia, ktorí sú v prvej línii boja proti koronavírusu.

Už teraz je však možné registrovať na očkovanie osoby nad 85 rokov pomocou online formulára na stránke korona.gov.sk. V ďalších fázach budú mať postupne túto možnosť aj mladšie ročníky. V 3. fáze všetci nad 75 rokov, potom nad 65, v 5. fáze závažne chorí a tak ďalej až po poslednú 11. fázu, v ktorej bude môcť o očkovanie požiadať každý dospelý Slovák bez rozdielu. V každej z neskorších fáz sa budú môcť dať zaočkovať aj ľudia z tých predošlých.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.