Avizovaný odchod Angely Merkelovej si vyžiada redefiníciu nemeckej politiky voči Európe, ktorá bude nejaký čas trvať a je možné, že na tom získa Francúzsko, ktoré posilnil už brexit. Pre Viktora Orbána je exitus kancelárky zvlášť ťažký. Opakovane hovorí, že sa ju snažil presvedčiť, aby zostala, ale bol vždy odmietnutý.

Odchod Merkelovej reálne Orbánovi zhoršuje vyhliadky do parlamentných volieb v roku 2022. S Merkelovou vychádzali vždy korektne a poskytovali si navzájom rôzne protislužby. Panujú názory, že nebyť jej ochrannej ruky, Orbán by výstavbu neliberálneho štátu nedotiahol tak ďaleko. Rozhodne by Fidesz dávno nebol členom Európskej ľudovej strany, kde ho za nohu držia práve Nemci.

Macron: Načúvajte diskurzu v katolíckom Maďarsku

S francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom Orbána nespájajú tak blízke vzťahy ako s Merkelovou, napriek tomu mu Macron niekoľkokrát zalichotil, keď uznal jeho význam: „Projekt európskej civilizácie nemôže raziť (sic) katolícke Maďarsko alebo pravoslávne Rusko, a napriek tomu sme to týmto dvom lídrom prenechali. Hovorím s úctou: Načúvajte diskurzu v Maďarsku alebo Rusku. Medzi týmito dvoma projektmi sú rozdiely, ale majú kultúrnu, civilizačnú vitalitu, ktorá je inšpirujúca, aj keď ja sám ich považujem za chybné. Práve náš európsky projekt – ktorý, ako som hlboko presvedčený, je tiež francúzsky projekt – musí dokázať inšpirovať náš ľud,“ povedal napríklad.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.