Švajčiar Beat Feuz sa stal víťazom slávneho zjazdu v Kitzbüheli na zjazdovke Streif. Pripísal si tak svoje premiérové víťazstvo a zaradil sa medzi lyžiarskych velikánov. Na druhom mieste skončil minuloročný víťaz a domáci pretekár Mathias Mayer. Pódium doplnil takisto bývalý víťaz slávneho zjazdu Dominik Paris. Náročné a rýchle preteky aj tento rok poznamenali pády.

Slávny zjazd v rakúskom Kitzbüheli je každoročne najsledovanejšou disciplínou alpského lyžovania. Najatraktívnejšie, ale aj najnebezpečnejšie preteky, pri ktorých tuhne krv v žilách. Hahnenkamm, čo v preklade znamená „kohútí hrebeň“, je hora v lyžiarskom rezorte Kitzbühel, kde sa jazdí každoročne na zjazdovke Streif. Prvýkrát sa tu preteky konali v roku 1931.

„Keď som prišiel po prvý raz hore a videl som trať zjazdu, povedal som si, že dole nepôjdem. To by urobil len blázon,“ charakterizuje slávny zjazd bývalý pretekár Franz Klammer. Vtedy ešte neveril, že sa na nej bude radovať až štyrikrát.

Pre každého špecialistu na kĺzavé disciplíny je vždy výzva práve Hahnenkamm. Jazdec, ktorý sa postaví po pretekoch na najvyšší stupienok, sa stáva nesmrteľným. Zísť Streif bez akéhokoľvek miesta na odpočinok, či poľavenie neexistuje. Aj pre najväčších zjazdárov sveta sa stáva nebezpečným a niekedy nedosiahnuteľným. Svoje by vedel rozprávať aj expert na zjazd Nór Aksel Lund Svindal, ktorému v zbierke chýba len slávny Hahnenkamm.

Fenomén Cuche a nešťastný koniec pre Kildeho

Lyžiari tu dokážu lietať až na vzdialenosť neuveriteľných 90 metrov. Už prvá časť s názvom Mausefalle, približne 8 sekúnd po štarte, je prvá výzva. Priemerný sklon v niektorých častiach trate je až 85%. Celkové prevýšenie je skoro 900 metrov a dĺžka trate 3 kilometre. Rakúšan Michael Walchhofer tu v roku 2006 dosiahol neuveriteľnú rýchlosť 153 km/h.

Didier Cuche je jediným lyžiarom, ktorý vyhral slávny Hahnenkamm trikrát za sebou.

Historicky najúspešnejší jazdec slávneho zjazdu je Švajčiar Didier Cuche, ktorý tu vyhral neuveriteľných päťkrát. Vyrovnanie tohto rekordu je momentálne nemožné. Najbližšie k tomu má Talian Dominik Paris, ktorý tu vyhral trikrát. Okrem neho sú medzi aktívnymi lyžiarmi, ktorí dokázali vyhrať na zjazdovke Streif, ešte Kjetil Jansrud a Mathias Mayer. Práve posledný menovaný Mayer bude obhajovať minuloročné víťazstvo. Veľkým favoritom na veľký glóbus mohol byť ašpirant Nór Aleksander Aamodt Kilde. Ten si však na tréningu poranil koleno a sezóna pre neho žiaľ skončila.

Feuz sa zaradil medzi velikánov

Dĺžka trate merala 3312 metrov a ako prvý sa spustil na náročnú trať víťaz z roku 2015 Nór Kjetil Jansrud. Jeho výsledný čas sa však podarilo prekonať už druhému lyžiarovi Romedovi Baumannovi. Excelentnú jazdu predviedol zavalitý Švajčiar Beat Feuz. Na časti Mausefalle nemal s doskokom žiadny problém a jeho priemerná rýchlosť na trati bola približne 100 km/h. Cieľom prešiel vtedy s náskokom viac ako 1,5 sekundy. Zaradil sa tak na priebežnú pozíciu, z ktorej ho už nikto nedokázal zosadiť. Pre Švajčiara to bolo celkovo 11. víťazstvo v zjazde a 37. pódium vo svetovom pohári. Medzi aktívnymi lyžiarmi je to najviac pódiových umiestnení v disciplíne zjazd. Posledným švajčiarskym víťazom bol práve hviezdny Didier Cuche.

Víťazná jazda Beata Feuza.

Na druhom mieste skončil minuloročný víťaz Rakúšan Mathias Mayer, ktorý zaostal len 16 stotín sekundy. Tretie miesto bral trojnásobný víťaz Hahnenkammu, Talian Dominik Paris, ktorý sa po zranení kolena dostáva pomaly do zjazdárskej formy. Strata Parisa na víťazného Švajčiara bola 56 stotín sekundy. Jazdci aj tento ročník dosahovali rýchlosť v cieľovej rovinke viac ako 140 km/h. Jazdci si tak opäť siahli na dno svojich síl.

Ursa Kryenbühla odváža záchranný vrtuľník. Bohužiaľ aj týmto je známy zjazd v Kitzbüheli.

Preteky extrémneho Streifu poznačili aj pády. Prvý pád pretekov mal Američan Ryan Cochrane-Siegle, ktorého bral záchranný vrtuľník. Američan po páde stál na vlastných, ale sťažoval sa na bolesti ramena a bol preventívne prevezený do nemocnice. Ďalší pád mal v cieľovej pasáži Urs Kryenbühl, ktorý bol rovnako transportovaný vrtuľníkom do nemocnice. Z dôvodu silného vetra boli preteky po odjazdení 21 lyžiarov niekoľkokrát prerušené.

Na slávny zjazd nedá dopustiť ani Arnold Schwarzenegger.

Pre Kitzbühel znamenajú januárové preteky Svetového pohára nielen najväčšie športové podujatie, ale aj spoločenskú udalosť roka. Tento rok sa však zjazd v Kitzbüheli po prvýkrát uskutočnil bez diváckej kulisy, ktorá bola vždy zložená zo známych osobností. Hviezdy ako Arnold Schwarzenegger, Bernie Ecclestone či Sebastian Vettel sa tento rok do rakúskeho strediska nevybrali.

Už zajtra sa v Kitzbüheli uskutoční ďalší zjazd ako náhrada za zrušený švajčiarsky Wengen. V červenom drese pre vedúceho pretekára disciplíny sa predstaví Rakúšan Mathias Mayer.