Ešte nedávno si Navaľného v Kremli veľmi nevšímali. Situácia sa mení. Blížia sa parlamentné voľby a Putinova strana v časoch zhoršenej hospodárskej situácie a poklesu popularity musí brať opozičného politika používajúceho populizmus vážne.  

Ešte sa neskončili dlhé zimné ruské sviatky a politická sezóna sa otvorila. Návratom Alexeja Navaľného do Moskvy. Mnohí ľudia neverili, že sa to udeje, ale Štandard to predpovedal už pred dvoma mesiacmi. Sponzori asi Navaľnému pripomenuli, že by v tichom a komfortnom Nemecku nemal strácať čas. Ak chce byť pre niekoho zaujímavý, mal by sa nachádzať v Rusku – hoci aj vo väzení ako nový Nelson Mandela.

Ruské vedenie to vyhodnotilo ako provokáciu. A hoci malo pravdu, okamžite sa chytilo do nastavenej pasce. Neboráka Navaľného zatkli rovno na letisku, urobili súdne konanie priamo na policajnej stanici, a to dokonca aj pod portrétom stalinského kata Genricha Jagodu. Vykonali všetko, v čo neprajníci Ruska mohli len dúfať.

Problém nie je v tom, či toto konanie bolo legitímne. Bolo hlúpe. Zahraničným nepriateľom dali dôvod, aby ešte viac útočili na represívny režim, ako ho označujú, a uvalili na Rusko nové sankcie. Navyše, poskytli impulz, ktorý mobilizuje a zjednocuje vnútornú opozíciu a priťahuje k nej pozornosť obyvateľstva. Provokácia sa podarila na sto percent.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.