Vznikajúce mutácie vírusu SARS-CoV-2 a vzrastajúci dopyt po vakcínach povedú zrejme k tvorbe nových či rozšíreniu súčasných vakcín. Konzervatívne organizácie vopred žiadajú, aby sa pri tom nepoužíval morálne problematický biologický materiál.

Pred decembrovým očkovaním Konferencia biskupov Slovenska (KBS) odobrila použitie vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderny. Pri vývoji oboch vakcín neboli použité bunkové línie, ktoré majú pôvod vo fetálnom tkanive odobratom z tela potratených detí – na akomkoľvek stupni plánovania, vývoja alebo produkcie. 

Pri týchto vakcínach teda neexistuje priame spojenie s abortom. Obe spoločnosti využili bunkovú líniu iba na jeden zo svojich laboratórnych produktov. KBS upozornila, že v tom prípade je očkovať sa týmito vakcínami plne povolené. V poriadku sú aj vakcíny od spoločnosti AstraZeneca napriek tomu, že sú priamejšie spojené s bunkovou líniou z abortu.

Navyše, ak nie sú k dispozícii eticky úplne bezproblémové vakcíny a existuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie, Pápežská akadémia pre život a Kongregácia pre náuku viery rovnako povoľujú očkovanie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.