AKTUALIZOVANÉ Poradca premiéra Igora Matoviča Pavol Kalinský končí spoluprácu s Úradom vlády SR. Informoval o tom po medializovaných informáciách o dotáciách pre občianske združenie, v ktorom je štatutárom. Zároveň deklaroval, že za projektmi, ich kvalitou a prínosom pre spoločnosť a prírodu si stojí.

Poradca predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) Pavol Kalinský dostal nenávratné dve dotácie v celkovej výške 390-tisíc eur. Tie schválilo ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja (OĽaNO) a išlo o dve zmluvy vo výške 203-tisíc a 185-tisíc eur. Zverejnené boli v centrálnom registri zmlúv dňa 11. a 12. januára.

Zmluvy boli podpísané s občianskym združením Pre lepšiu spoločnosť (vzniklo v apríli roku 2019), ktorého štatutárom je práve Kalinský. Ten v reakcii na medializované informácie ukončil spoluprácu s Úradom vlády SR. Vyhlásil, že si stojí za kvalitou a prínosom projektov, pričom podotkol, že žiadosť podal ešte v dobe, kedy pre Úrad vlády nepracoval.

„Chcem predísť akýmkoľvek špekuláciám a odmietam ich. Nechcem, aby dobrá myšlienka a verejnoprospešnosť projektov boli zneužívané na politický boj, a preto ukončím spoluprácu s úradom vlády,“ uviedol Kalinský.

Nech sa s tým vysporiada

Kalinský v reakcii odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho pôsobením na poste poradcu premiéra. Dodal tiež, že nie je štátny zamestnanec ani verejný funkcionár a jeho pozícia je apolitická.

Situáciu kritizovali najmä poslanci z opozície, kriticky sa však vyjadril aj minister hospodárstva Richard Sulík. „Je to presne to, čo sme za minulej vlády kritizovali. Očakávam preto, že sa s tým premiér veľmi jasne vysporiada,“ povedal šéf rezortu hospodárstva.

Minister životného prostredia Ján Budaj oznámil, že dá oddeleniu vnútorného auditu prešetriť proces schválenia dotácií pre dané občianske združenie. Envirorezort považuje tento výber za legitímny. Budaj sa zároveň obrátil na ministerstvo financií, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií.

(tasr, jor)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.