Nový prezident USA Joe Biden len niekoľko hodín po uvedení do úradu v stredu podpísal aj nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácie.

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z vybraných prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavbu múru na hraniciach s Mexikom.

Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie. Celkovo podpísal dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine.

Ako prvý podpísal nový americký prezident príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Následne, taktiež medzi prvými, podpísal aj opätovné pristúpenie Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Zvrátenie Trumpových predpisov

Cieľom Bidena je zvrátiť všetky Trumpove predpisy a výkonné nariadenia, ktoré by mohli škodiť životnému prostrediu a verejnému zdraviu Američanov. Okrem výkonných nariadení podpísal krátko po nástupe do funkcie aj dva príkazy vzťahujúce sa na federálne agentúry. Tým nariadil, aby ich prioritou bola rasová rovnosť.

Dosiaľ len dvaja prezidenti USA podpísali výkonné nariadenia počas prvého dňa v úrade, pričom každý z nich podpísal len jeden príkaz, informovala agentúra AP.

Vystúpenie zo Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, rovnako ako aj odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody, avizoval Bidenov predchodca v úrade, exprezident Donald Trump a jeho administratíva. Od Parížskej klimatickej dohody USA oficiálne odstúpili 4. novembra 2020, zhodou okolností deň po začiatku prezidentských volieb. V prípade WHO odstúpenie len avizovali v júli 2020 – práve uprostred pandémie COVID-19. Krok však mohol nadobudnúť účinnosť až 6. júla 2021, pričom sa v prípade Bidenovho víťazstva v prezidentských voľbách očakávalo jeho zvrátenie.

(TASR, jor)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.