Prihlásiť sa

Orbán odcestoval na pohreb Gorbačova do Moskvy, západní lídri majú zakázaný vstup

Maďarský premiér Viktor Orbán odcestoval v sobotu do Moskvy, kde sa zúčastní na pohrebe posledného sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova. Agentúru MTI o tom informoval jeho hovorca Bertalan Havasi.

Viktor Orbán. Foto: TASR/AP Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Orbána sprevádza delegácia, v ktorej sú poslanec Európskeho parlamentu za stranu Fidesz Tamás Deutsch, historička Mária Schmidtová, štátny tajomník úradu vlády Balázs Orbán a právnik Imre Kónya.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Orbán sa neplánuje stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Pokiaľ vieme, priletí len na rozlúčku s Gorbačovom. O stretnutí sa nehovorilo,“ cituje Peskova agentúra RIA Novosti.

Na pohreb príde aj veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan. Západní politici sa na ňom nezúčastnia, keďže Rusko v reakcii na uvalené sankcie zakázalo viacerým vstup na svoje územie. Vzdušný priestor Ruska je navyše uzavretý pre lietadlá z „nepriateľských krajín EÚ“.

Posledná rozlúčka s Gorbačovovom sa začala o 09.00 h SELČ v Stĺpovej sále Domu odborov v Moskve, kde je vystavená rakva s jeho telom. Následne ho pochovajú na moskovskom Novodevičom cintoríne vedľa manželky Raisy, ktorá zomrela v roku 1999.

(tasr, min)