Juhoafrická mutácia koronavírusu SARS-CoV-2 by podľa odborníkov mohla byť rezistentná voči vakcínam aj imunite získanej z prekonania ochorenia COVID-19. Nový variant dokáže vírus tak zmutovať, že ho protilátky nezachytia a dostane sa do tela.

Mutácie sú prirodzenou súčasťou evolúcie vírusov a platí to aj pre SARS-CoV-2. Odkedy sa nový koronavírus rozšíril do celého sveta, vedci identifikovali viac než štyritisíc jeho mutácií.

V posledných týždňoch sa do popredia dostali najmä dva varianty kmeňa koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Európu najskôr vydesila britská mutácia, ktorá má vyššie reprodukčné číslo a šíri sa rýchlejšie najmä u ľudí do 60 rokov a medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť britského kmeňa koronavírusu sú rovnaké ako pri pôvodnom víruse.

Napriek tomu spôsobil kvôli rýchlejšiemu šíreniu väčšie premorenie obyvateľstva a vyžiadal si prísnejšie protipandemické opatrenia v Británii aj iných štátoch. Nič však nenasvedčuje tomu, že by bol tento variant vírusu rezistentný voči vyvinutým vakcínam, preto ostala laická aj odborná verejnosť pomerne pokojná. Pri mutácii z Juhoafrickej republiky (JAR) však ľudstvo nemusí mať toľko šťastia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.