Investigatívny dokument o opulentnom komplexe pozostávajúcom z paláca, viníc, chrámu aj podzemného hokejového štadióna zhŕňa už dávnejšie známe informácie, ktoré Alexej Navaľnyj dopĺňa o nové zistenia, kontext a konkrétne zábery z dronu. Viac šokujúca, než samotný palác, o ktorom sa v Rusku hovorí už roky, je skutočnosť, že do rúk Navaľného sa vôbec mohol dostať podrobný architektonický plán sídla, aj jeho zábery z dronu.

Tím ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného zverejnil v utorok na YouTube dokument o údajnom rozľahlom palácovom komplexe, ktorý si mal ruský prezident Vladimir Putin vybudovať pri pobreží Čierneho mora. Navaľnyj nahral dokument ešte pred svojim návratom späť do Ruska z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok.

Ruský opozičník v prvej časti dokumentu podrobne popisuje kariérny postup ruského lídra od skromných začiatkov v nemeckých Drážďanoch, cez jeho prácu pre niekdajšieho petrohradského starostu Anatolija Sobčaka, až do prezidentského paláca. Dokumentuje pri tom Putinovu údajnú korupciu od čias jeho pôsobenia v Petrohrade, ale aj paralelný vzostup jeho bývalých kolegov z FSB, ako aj iných priateľov, na vedúce pozície v štátnych podnikoch, bankách a na vysokých mocenských pozíciách. Navaľnyj v tejto časti videa viac-menej sumarizuje a zasadzuje do širšieho kontextu už známe fakty. Pomocou nich neskôr vysvetľuje zložité vlastnícke vzťahy, ktoré majú dokazovať, že Putin si pri Čiernom mori neďaleko prímorského letoviska Gelendžik z peňazí daňových poplatníkov vybudoval vlastné kráľovstvo o rozlohe 30-krát väčšej, než má Monacké kniežatstvo.

Záber časti areálu Putinovho údajného sídla. Zdroj: Google Maps.

Navaľnyj sa v dokumente odvoláva okrem analýzy vlastníckych vzťahov z verejne dostupných zdrojov aj na zábery sídla získané pomocou dronu, na údajný plán sídla získaný od osoby podieľajúcej sa na výstavbe, ako aj svedectvo Sergeja Kolesnokova, ktorý sa podľa svojich slov na schéme priamo podieľal.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.