Sulík: Plynu máme dostatok. Problém nie je s množstvom, ale s tou šialenou cenou

V prípade odchodu Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva odíde aj šéf Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák. Líder SaS to uviedol na utorkovej tlačovej konferencii. Konštatoval tiež, že Slovensko má dostatok plynu do konca vykurovacej sezóny.

Richard Sulík. Foto: Martin Baumann/TASR Richard Sulík. Foto: Martin Baumann/TASR

Sulík vysvetlil, že Prokypčák mu prípadný odchod z funkcie po jeho demisii oznámil sám od seba. „Jednoducho nebude pod novým ministrom. So mnou došiel a so mnou odíde,“ uviedol Sulík. Nemalo by sa to však dotknúť dlhoročných dohôd o zvýhodnenej cene plynu.

Podčiarkol, že všetko sú písomné dohody. Potrebné kroky v tejto súvislosti by mala podľa jeho slov riešiť vláda v stredu (24. 8.). Avizované štvorročné kontrakty s občanmi by podľa Sulíkových slov malo SPP začať podpisovať počas septembra.

Čo sa týka ostatných ľudí v jeho rezorte a štátnych tajomníkov, bude sa snažiť, aby po jeho odchode aspoň niekoľko dní ostali a prechod vedenia nebol taký nárazový. „To sú všetko moji nominanti. Ja ich teraz nebudem odtiaľ ťahať, aby som robil zle, ale neviem ich ani donútiť tam ostať,“ poznamenal Sulík s tým, že sú to odborníci a majú na stole aj lepšie ponuky ako od štátu.

O nástupcovi nevie

Sulíka podľa vlastných slov prekvapuje, že mu OĽaNO ešte neoznámilo jeho možného nástupcu vo vedení rezortu. Poukázal na aktuálnu energetickú krízu a vojnu na Ukrajine. Poznamenal, že kolegov vo vláde dopredu informoval o postupe SaS a v polovici júla im navrhol, aby mu oznámili meno nástupcu. Chcel ho počas augusta zaúčať a oboznámiť s problematikou v rezorte, aby to ani preňho nebol „skok do ľadovej vody“.

Je to v rukách Igora Matoviča

Odchod SaS z vlády podľa Sulíka nie je neodvratný. Podotkol, že ak odíde Matovič z funkcie ministra financií, SaS ostane ďalej robiť svoju prácu. „Je to v rukách Igora Matoviča,“ poznamenal. Sulík odmieta, že by sa demisiou chcel vyhýbať zodpovednosti v aktuálnej energetickej kríze. Zároveň odmietol, že by niekedy chcel byť premiérom nejakej vlády. Na avizované piatkové (26. 8.) rokovanie vládnych strán SaS pôjde. Sulík však očakáva, že to bude „festival zabitého času“.

O krokoch SaS sa Sulík podľa vlastných slov rozprával aj s prezidentkou a rozhodnutie republikovej rady jej oznámil telefonicky. Na osobnom stretnutí ju mal oboznámiť s požiadavkou voči partnerom a mal jej povedať, aby 31. augusta očakávala v podateľni demisiu ministrov SaS.

Plynu máme dostatok až do konca vykurovacej sezóny

Sulík tiež konštatoval, že Slovensko má v súčasnosti v zásobníkoch v prepočte 25 terawatthodín (TWh) plynu, pričom do konca nadchádzajúcej vykurovacej sezóny treba spolu 35 TWh. Zazmluvneného je však oveľa viac plynu ako chýbajúcich desať TWh.

Minister spresnil, že 12,5 TWh má v zásobníkoch štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), 8 TWh ostatní dodávatelia plynu, ako napríklad ZSE, a 5 TWh je uložených ako núdzové zásoby v zásobníku v Dolných Bojanoviciach. „Naďalej plyn prichádza. Plynu je na trhu dosť. Problém nie je s množstvom plynu, problém je s tou šialenou, donedávna nepredstaviteľnou cenou,“ povedal Sulík.

Rezort ráta v tejto sezóne aj s využitím lacnejších núdzových zásob plynu na preklenutie prvého štvrťroka budúceho roka. Spoločnosť SPP – distribúcia však varovala, že použitie týchto zásob zo zásobníka v Dolných Bojanoviciach na okamžitú spotrebu pre domácnosti by v prípade úplného zastavenia toku plynu ohrozilo bezpečnosť dodávok.

Na Slovensko v súčasnosti prichádza plyn aj od ruského Gazpromu, hoci tento dodávateľ kráti dohodnuté objemy pre SPP na približne 40 percent. SPP diverzifikoval dodávky a dostáva plyn aj z nórskych nálezísk v Severnom mori a približne raz do mesiaca aj skvapalnený zemný plyn z lodných tankerov.

(tasr, ste)