Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu. Na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že informácie sú vymyslené.

Poslanci okolo Ondreja Dostála (SaS) v utorok vyjadrili nesúhlas s medializovanými informáciami o možnom zrušení Oddelenia extrémistickej kriminality na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Demokracia sa musí voči radikalizácii a extrémizmu v spoločnosti aktívne brániť,“ napísal Dostál na sociálnej sieti. Slovenská informačná služba (SIS) podľa viacerých koaličných poslancov v správach opakovane na základe monitorovania extrémistickej scény upozorňuje na to, že extrémisti sa snažia legitimizovať svoje postavenie, uchopiť moc a z dlhodobého hľadiska hrozí nárast ich vplyvu.

Oddelenie extrémistickej kriminality zohráva podľa skupiny poslancov v boji proti extrémizmu významnú úlohu, a preto by jeho zrušenie bolo pre Slovensko zlou správou. Ďalej uviedli, že množiace sa extrémistické útoky, či už fyzické alebo verbálne, je dôležité potláčať už v zárodku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.