Maďarská vláda vydala nariadenie pre lesbické združenie Labrisz. Vo svojich knihách s LGBT tematikou má čitateľov vopred upozorniť, že ide o obsah, ktorý odporuje tradičným genderovým rolám.
Maďarské lesbické autorky Dorottya Redaiová a Boldizsar Nagyová vydali v roku 2020 knihu s názvom „Krajina zázrakov je pre každého”. Kniha obsahuje tradičné rozprávky, ktoré sú doplnené o rôzne postavy z LGBTQ komunity a z radov menšín. Vyšla vo vydavateľstve Labrisz.
„Naším cieľom bolo, aby sa detská literatúra v Maďarsku stala rozmanitejšou a aby sme deťom ukázali, aký pestrý a úžasný je život,” vysvetlila svojho času pohnútky pre vznik takejto knihy jej spoluautorka Nagyová. „Chceli sme príbehy, ktoré odrážajú a ctia si životy všetkých mladých ľudí,“ dodala Redaiová.
Orbánov boj proti LGBT agende
Vládna strana Fidesz zastáva v otázkach sexuálnych menšín konzervatívne názory. Nová maďarská ústava prijatá v roku 2012 definovala manželstvo ako zväzok muža a ženy a rodinu ako základ prežitia národa. Maďarsko však schválilo registrované partnerstvá ešte za socialistickej vlády v roku 2009. Tie boli orbánovskou vládnou garnitúrou zachované.
V decembri 2020 dvojtretinová väčšina poslancov schválila dodatky k ústave, ktorými sa vylučujú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Adopcia jednotlivcom, ktorá bola dovtedy jedinou možnosťou, ako si homosexuálne páry mohli adoptovať dieťa, je po novom povolená len so zvláštnym povolením ministra pre záležitosti rodín. Ústavné dodatky tiež stanovujú, že pohlavie detí je určené pri pôrode a neskôr nemôže byť zmenené.
Rodovo neutrálny jeleň a iné
„Mysleli sme si, že bude dôležité oslovovať deti s otázkami prijatia a rozmanitosti už v ranom veku,” hovorí vzhľadom na vnútropolitickú situáciu Maďarska jedna z autoriek.
Kniha vyšla v spolupráci s lesbickou asociáciou Labrisz, ktorá v Maďarsku dve desaťročia organizovala vzdelávacie LGBT programy prevažne pre stredné školy. Po tlaku pravicovej vlády a pandémii koronavírusu sa rozhodli svoje aktivity prispôsobiť a vznikla LGBTIQ rozprávková kniha, ktorá môže svojou formou pohodlne zasiahnuť už deti v mladom veku.
Kniha rozprávok obsahuje 17 príbehov s rodovo rozmanitými postavami, ktoré pochádzajú z rôznych etnických, náboženských a sociálno-ekonomických pomerov. Príbehy sa dotýkajú aj homosexuálnych adopcií, extrémnej chudoby alebo detí zažívajúcich domáce násilie. Medzi hlavnými postavami môžu deti nájsť napríklad rómsku Popolušku, lesbickú snehovú kráľovnú či rodovo neutrálneho jeleňa.
Autorom niekoľkých rozprávok sú ľudia z agendy LGBTQ hnutia. Ide tiež o úplne prvú detskú knižku o LGBTQ ľuďoch v maďarskom jazyku. „Chceli sme dať hlas tým, ktorých často nepočuť,” vysvetľuje Nagyová.
Roztrhaná a skartovaná v priamom prenose
Maďarskí poslanci vidia dotknutú knihu ako homosexuálnu propagandu. Poslankyňa Dóra Dúroová z hnutia Naša Vlasť ju dokonca roztrhala a následne časti z nej skartovala.
„Maďarsko je trpezlivá a tolerantná krajina, pokiaľ ide o homosexualitu. Existuje však červená čiara, ktorú nemožno prekročiť, a takto by som zhrnul svoj názor: Nechajte naše deti na pokoji,” odkázal v tejto súvislosti premiér Viktor Orbán.
Takéto počínanie odsúdili aktivisti za práva sexuálnych menšín. Ničenie LGBTIQ rozprávkovej knihy prirovnali k páleniu kníh nacistami a skartovaniu kníh komunistami.
Dávajte do kníh upozornenie, odkazuje vláda
Maďarská vláda v januári 2021 nariadila lesbickému združeniu Labrisz, aby uvádzalo, že vo svojich knihách píše o LGBTIQ agende, inak svojich zákazníkov klame.
„Kniha sa predáva ako súbor rozprávok, tak sa aj nazýva na obálke, ale ukrýva skutočnosť, že znázorňuje správanie odporujúce tradičným genderovým rolám,“ uviedol maďarský úrad vlády.
Nariadenie sa týka všetkých kníh vydávaných združením Labrisz s takýmto obsahom. Toto združenie a organizácia Hatter, ktorá je s ním spriaznená a zaoberá sa právami sexuálnych menšín, uvedlli, že na vládu kvôli novému nariadeniu podávajú žalobu. Povinnosť písať do kníh upozornenie o netradičných genderových rolách považujú obe organizácie za diskriminačné a neústavné.