Cenzúra či masívny vplyv technologických gigantov na príjem a šírenie informácií. To sú témy, ktoré v poslednej dobe rezonujú digitálnou sieťou. Olej do ohňa pridávajú nedávne odhalenia okolo korporácií Facebook a Google, ktoré môžu poukazovať na nekalé obchodné praktiky.

Spoločnosť Google sa v Austrálii minulý týždeň dostala pod paľbu kritiky. Dôvodom sú jej nedávne „experimenty“ – Google prehliadač pre istú časť austrálskych užívateľov blokoval niektoré mediálne zdroje z výsledkov vyhľadávania.

Minulú stredu 13. januára spoločnosť oznámila, že rozbehla viaceré experimenty, ktoré sa dotknú asi jedného percenta vyhľadávaní v Austrálii. Portál Australian Financial Review neskôr odhalil, že Google začal „pochovávať“, teda schovávať odkazy na niektoré veľké mediálne zdroje v krajine.

Technologický gigant túto informáciu potvrdil. Argumentoval však, že spoločnosť okrem iného robí tisíce experimentov ročne. Dôvodom na tento konkrétny pokus mala byť snaha zmerať, ako vyhľadávanie na Googli vplýva na mediálne spoločnosti a naopak.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.