Úrad verejného zdravotníctva informoval, že britský variant koronavírusu sa na Slovensku vyskytol už vlani v polovici novembra. Navyše táto mutácia tvorila až 57 percent pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne. Podľa analytika a poradcu na ministerstve školstva Martina Smatanu je to dobrá správa, pretože vyvracia niektoré hypotézy.

K vývoju a zavedeniu novej metódy diagnostiky takzvanej britskej mutácie koronavírusu (variant B1.1.7) na Slovensku prispeli Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) a regionálne úrady v Trenčíne a Nitre.

Po optimalizácii a validácii metodiky bude možné v rámci jedného PCR testu nielen potvrdiť, respektíve vylúčiť prítomnosť vírusu vo vzorke, ale aj odlíšiť britský variant od bežného variantu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. To má podľa ÚVZ skrátiť čas diagnostiky a umožniť čo rýchlejšie prijať potrebné opatrenia.

„V rámci testovania metódy sa nám podarilo potvrdiť prvý výskyt britského variantu v zmrazenej vzorke zo 14.11.2020. Takisto sme 18.1.2021 vykonali analýzu vzoriek z plošného testovania v Trenčíne, ktoré sa konalo 19. – 20.12.2020 (Ag pozitívni pacienti boli pretestovaní pomocou PCR metódy). Z celkového počtu týchto vzoriek bol v 57 % prípadoch potvrdený britský variant SARS-CoV-2,“ konštatuje ÚVZ.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.