Desatoro pre islam vo Francúzsku. Tak by sme mohli nazvať chartu, ktorá prináša nové pravidlá pre francúzskych moslimov. Na prvý pohľad prelomová dohoda medzi vládou a náboženskou obcou však necháva mnohé otázky otvorené.

Po dvoch mesiacoch rokovaní priniesla iniciatíva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ovocie. V rámci potláčania moslimského separatizmu a extrémizmu ešte vlani v októbri vyzval na vytvorenie charty, ktorá by pre islam vo Francúzsku stanovila jasné pravidlá.

Francúzska rada moslimskej viery (CFCM) združujúca osem organizácii po diskusii vnútri náboženskej komunity a s vládou ukázala prezidentovi výsledok. Takzvaná „Charta princípov francúzskeho islamu“ podporuje sekularizmus, odmieta politický islam a trestanie za odpadlíctvo od viery. Prielomom je aj uznanie rovnosti pohlaví.

Text obsahuje zmienku o útokoch na moslimov, ale zároveň dodáva, že je to dielo menšinových extrémistov a nie oficiálny postoj francúzskeho štátu či národa. V Charte sa doslova píše o nepravdivosti a škodlivosti obvinení štátu zo systematického rasizmu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.