25. januára 2021

Navaľnyj by Rusko zmenil. Zrejme nie však podľa predstáv Západu

Navaľnyj by Rusko zmenil. Zrejme nie však podľa predstáv ZápaduAlexej Navaľnyj. Foto: Youtube

Najvýraznejší predstaviteľ ruskej opozície prináša so sebou nádej na zmenu. Ak by sa k moci skutočne dostal, Rusko by sa zmenilo. Pravdepodobne by sa však nezmenilo podľa predstáv Západu. Svoje o tom vedia Navaľného bývalí kolegovia zo strany Jabloko, ako aj komentátori z Ukrajiny a Gruzínska.

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa opäť dostal do stredobodu záujmu svetových médií po tom, ako sa v nedeľu vrátil z Nemecka späť do Ruska, kde bol ešte na letisku okamžite zadržaný. Opozičník, ktorý sa len krátko predtým zotavil z otravy nervovoparalytickou látkou novičok, vedel, čo mu vo vlasti hrozí a svojím návratom tak odvážne vyzval režim Vladimira Putina. Boj proti režimu sa opozičnému lídrovi podarilo ešte viac vystupňovať nedávnym zverejnením dokumentu o Putinovom údajnom opulentnom paláci na pobreží Čierneho mora. Mnohé západné médiá, aj nejeden ruský expert, následne začali Navaľného označovať za ruského Nelsona Mandelu alebo Su Ťij.

S eufóriou Navaľného sympatizantov na Západe a v Rusku kontrastuje napäté ticho na Ukrajine a v Gruzínsku – dvoch štátoch, kde sa Putinov režim neteší veľkej podpore. Príčinou tomu je u nás občas spomínaná, avšak pomerne prehliadaná temnejšia stránka Navaľného – jeho ostrý nacionalizmus.

Od Jabloka k Ruskému pochodu

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.