Po dohrávkach v čele hokejovej ligy Zvolen

IMG_7457 Milan Kytnár rozhodol o víťazstve Slovana v Nitre. Foto: hcslovan.sk

V troch utorkových dohrávkach najvyššej slovenskej hokejovej súťaže sa predstavili aj štyri vedúce tímy tabuľky a pozornosť pútal aj debut nového trénerského tria na lavičke Slovan Bratislava, ktorý cestoval do Nitry.

Vedenie belasých sa odhodlalo k nečakanému chvatu a v strede rozbehnutej základnej časti ukončilo spoluprácu s Romanom Stantienom a Rudolfom Jendekom, ktorí odovzdali tím na tretej pozícii, pričom na lídra z Popradu strácali len dva body a mali navyše zápas k dobru.

Dôveru nových vlastníkov Slovana získali Marián Bažány a Róbert Döme, ktorí budú rovnocennými hlavnými trénermi, ako asistent ich doplní dlhoročná opora Slovana Ján Lipiansky. Od nových lodivodov si v Slovane sľubujú „ďalšie zdokonalenie herného prejavu, ako aj zjednotenie herného prejavu A-mužstva a mládežníckych kategórii“.

Róbert Döme a Marián Bažány. Foto: Henrich Mišovič/TASR

Pre Bažányho ide o druhú skúsenosť s pozíciou hlavného kouča v slovenskej extralige, v minulej sezóne tri mesiace viedol práve tím svojho prvého súpera z Nitry. Mimo tejto skúsenosti má na konte asistentské pozície v nemeckej a švajčiarskej lige. V Nemecku, kde končil svoju hráčsku kariéru, v súčasnosti s rodinou aj žije.

Fanúšikom Slovana netreba zvlášť pripomínať ani Róberta Dömeho. Odchovanec Trenčína a niekdajší výbušný pravý krídelník odohral päťdesiattri zápasov v NHL za Pittsburgh a Calgary, má tiež majstrovský titul zo Švédska a v závere kariéry stihol aj dve sezóny v Slovane, pričom tá z roku 2008 končila majstrovskými oslavami. Od roku 2012 pôsobil ako mládežnícky tréner vo Švédsku a ako konzultant pri slovenských mládežníckych výberoch.

Pre Stantiena ide po Poprade o ďalší trpký koniec, keď za jeho koncom nestojí výsledková nespokojnosť. V Slovane zrejme doplatil na prechod vlastníckych práv a nepomohlo mu ani to, že sa ujal trénerskej pozície v čase, keď sa so Slovanom spájala len neistota, otázniky a nevyplatené mzdy. Po Barrym Brustovi sa tak Maroš Krajčí zbavuje ďalšej výraznej postavy v klube.

Roman Stantien v Slovane nečakane skončil. Foto: Oliver Ondráš/TASR

Slovan v Nitre za dva body

Stretnutie dvoch klubov, ktoré majú problémy s viacerými zraneniami v kádri, malo od začiatku vysoké tempo. Skóre otvorila čerstvá nitrianska posila Wyatt Ege. Zadák „Corgoňov“ sa dostal v 5. minúte k odrazenému puku a nestrážený spomedzi kruhov prekonal Parksa. V 11. minúte odkrytú bránu Nitry dvakrát netrafil O’Donnell, a tak Slovan vyrovnal až v presilovke, keď v 16. minúte skóroval Matoušek.

V druhej tretine šli do vedenia opäť domáci. V 25. minúte sa v páde presadila ďalšia zámorská posila Nitry Mathieu Foget a v polovici zápasu bolo po Tvrdoňovom góle z presilovky už 3:1 pre Nitru. Slovan korigoval kurióznym gólom mladého Kundríka, ten sa tiesnený presadil v oslabení. Ďalšie príležitosti si vytvorila Nitra, no Slovan podržal famózny Parks. V tretej tretine sa dlho nič nedialo. Záverečnú snahu Slovana o vyrovnanie korunoval v 57. minúte Kytnár a poslal zápas do predĺženia. V ňom gól nepadol, a tak v takmer exhibičných nájazdoch rozhodol opäť blafák Kytnára.

Poprad zachraňoval body v posledných sekundách

Vo východniarskom derby privítali šieste Michalovce vedúci Poprad. Dohrávalo sa 24. kolo, a tak si súperi zopakovali nedeľňajší zápas, v ktorom sa zo všetkých bodov po vyrovnanom priebehu tešili domáce Michalovce. Aj v utorok do duelu lepšie vykročili Zemplínčania. Už v 4. minúte využil presilovku Regenda. Rovnakou zbraňou ale odpovedali aj Tatranci, presadil sa Handlovský. Tesne pred koncom prvej tretiny poslal Kamzíkov do vedenia Matej Paločko.

V druhej tretine boli o čosi aktívnejší Michalovčania, ale Tomek a ani Rychlík za svoj chrbát ďalšie puky nepustili. Michalovciam sa podarilo otočiť zápas v záverečnej tretine. Najprv si druhý gól v zápase pripísal Regenda a vedenie strhol na stranu Líšok päť minút pred koncom Suja. Keď už sa zdalo, že Michalovce uštedria lídrovi druhú prehru v rade, vyrovnal 27 sekúnd pred koncom druhý z bratov Paločkovcov. V predlžení o extra bode pre Poprad rozhodol po štyridsiatich sekundách a prihrávke Skokana Svitana. Poprad čiastočne odčinil nedeľňajšiu prehru, no strata štyroch bodov na Zemplíne ho stála prvú priečku. Michalovce zostávajú šieste, s jedenásťbodovou stratou na vedúcu priečku.

Patrik Svitana z Popradu najprv testoval tvrdosť michalovských mantinelov, po štyridsiatich sekundách však strelil aj gól v predĺžení. Foto: Roman Hanc/TASR

Zvolen po tesnej výhre lídrom ligy

Druhý Zvolen cestoval po všetky body do maďarského Miškovca. Maďarský tím získal z posledných ôsmich zápasov len tri body, naopak Zvolen prišiel v nedeľu v Trenčíne o šesťzápasovú víťaznú šnúru. V prospech Zvolena hovorila aj skutočnosť, že s DVTK vyhral aj štyri posledné vzájomné stretnutia. Rytieri potvrdili ambície úvodným gólom Koleniča z ôsmej minúty. Pre devätnásťročného mladíka išlo o prvý gólový zápis sezóny. Ľadové medvede odpovedali do konca tretiny gólom Kanaďana Flicka. Zvolenčanov k väčšej aktivite prebudil až vedúci gól maďarského reprezentačného veterána Jánosa Vasa z 31. minúty. Rytieri však okamžite kontrovali Stupkom a v 37. minúte vrátil Zvolenčanom vedenie po presilovkovom góle Zuzin. V tretej tretine už gól nepadol a plný bodový zápis znamenal pre Zvolen posun na čelo tabuľky.

Výsledky:

Nitra – Slovan 3:4 sn. (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0)

5. Ege, 25. Foget (Holešinský, Žitný), 31. Tvrdoň (Slovák, Nemec) – 16. Matoušek (Alisauskas, Šišovský), 31. Kundrík, 57. Kytnár (Šišovský, Meszáros)

Michalovce – Poprad 3:4 pp. (1:2, 0:0, 2:1 – 0:1)

4. Regenda (Šoltés, Suja), 33. Regenda, 35. Suja (Mihálik, Suja) – 8. Handlovský (Mešár), 20. Matej Paločko (Mutúš Paločko, Handlovský), 60. Matúš Paločko (Drgoň, Seigo), 61. Svitana (Skokan)

DVTK – Zvolen 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

19. Flick (Turbucz, Anderson), 31. Vas (Lada, Kis) – 8. Kolenič (Halama), 32. Stupka (Kelemen, Halama),  37. Zuzin (McPherson, Nuutinen)