6. augusta, 10:22

Do vzdušnej zóny Taiwanu preniklo dvadsať čínskych lietadiel. Aktívne boli aj vojenské lode

Do vzdušnej zóny Taiwanu preniklo dvadsať čínskych lietadiel. Aktívne boli aj vojenské lodeVojak čínskej armády sa díva cez dalekohľad, kým v pozadí pláva taiwanská vojenská loď Lan Jang- Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Čínske lietadlá a lode uskutočnili v sobotu ráno cvičenie simulujúce útok na hlavný ostrov Taiwanu. Uviedlo to taiwanské ministerstvo obrany. Predtým ministerstvo oznámilo, že Taiwan v piatok neskoro večer vypálil svetlice, aby varoval sedem bezpilotných lietadiel, ktoré krúžili nad jeho súostrovím Ťin-men a neidentifikované lietadlo nad odľahlým súostrovím Ma-cu. Informoval o tom portál České noviny.

Podľa ministerstva bolo v Taiwanskom prielive zistených niekoľko skupín čínskych lietadiel. Niektoré prekročili strednú líniu prielivu, teda neformálnu hranicu deliacu obe strany. Taiwanská armáda odvysielala varovania a použila letecké hliadky, námorné lode a pobrežné rakety, aby situáciu vyriešila.

V prípade oboch odľahlých súostroví ministerstvo uviedlo, že vojaci v oboch oblastiach, ktoré ležia tesne pri pobreží pevninskej Číny, sú teraz v pohotovosti.

Čínska stíhačka letí nad Taiwanským prielivom. Foto: TASR/AP

Neskôr počas soboty Ministerstvo obrany Taiwanu uviedlo, že do taiwanskej vzdušnej obrannej zóny preniklo 20 čínskych lietadiel, z ktorých 14 preletelo cez strednú líniu v Taiwanskom prielive. Informuje o tom agentúra Reuters. Rezort obrany tiež uviedol, že zaznamenal aktivitu 14 čínskych vojenských lodí v Taiwanskom prielive. Podľa Taipei čínske lietadlá a lode vykonávajú cvičenia simulujúce útok na hlavný ostrov Taiwanu.

Agentúra Reuters o 14:35 stredoeurópskeho času tiež uviedla, že proti čínskym lietadlám vyštartovali taiwanské stíhačky.

Biely dom v sobotu označil akcie, ktoré Čína podniká v oblasti Taiwanského prielivu, za provokatívne a nezodpovedné. „Tieto aktivity sú výrazným stupňovaním snáh Číny zmeniť status quo. Sú provokatívne, nezodpovedné a zvyšujú riziko chybnej kalkulácie,“ uviedol Biely dom. „Sú tiež v rozpore s naším dlhodobým cieľom zachovať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive,“ dodal.

Na snímke turisti sa fotografujú na vyhliadkovom mieste, ktoré je najbližším bodom pevninskej Číny k ostrovu Taiwan, pohľad na lode v Taiwanskom prielive v Pingtane v juhovýchodnej čínskej provincii Fujian, 5. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Reakcia na návštevu Pelosiovej

Situácia okolo Taiwanu sa vyostrila po tom, čo Čína vo štvrtok v reakcii na návštevu šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane začala v okolí ostrova svoje historicky najväčšie vojenské cvičenie v regióne s ostrou streľbou, pri ktorom niekoľkokrát prerušila strednú líniu Taiwanu, a to s loďami aj bojovými lietadlami.

Čína v piatok uvalila sankcie na Pelosiovú a jej rodinu a tiež oznámila, že pozastavuje dialóg so Spojenými štátmi vo viacerých oblastiach vrátane klimatickej zmeny, vojenských záležitostí či spolupráce pri prevencii drogovej trestnej činnosti.

 Vládnuca komunistická strana Číny považuje fakticky nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné.

Líniu v Taiwanskom prielive prekročilo v piatok 68 čínskych bojových lietadiel

Taiwanská armáda oznámila, že v piatok prekročilo líniu rozdeľujúcu Taiwanský prieliv na čínsku a taiwanskú časť 68 čínskych bojových lietadiel a 13 vojnových lodí. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Odsudzujeme komunistickú armádu za úmyselné prekročenie stredovej línie a zasahovanie do mora a vzdušného priestoru v okolí Taiwanu,“ uviedlo vo vyhlásení taiwanské ministerstvo obrany.

Čínska armáda uviedla, že jej cvičenia zahŕňali „konvenčný raketový útok“ vo vodách ležiacich východne od Taiwanu. Štátna televízia CCTV informovala, že čínske rakety preleteli priamo nad Taiwanom, čo by podľa AFP – ak by sa to oficiálne potvrdilo – znamenalo značnú eskaláciu situácie.

Ozbrojené sily Taiwanu označili najnovšie vojenské cvičenie Číny za „mimoriadne provokatívne“.

(tasr, im)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.