6. augusta, 08:24

Pápež je najdôležitejšou osobou v dialógu medzi národmi a kultúrami, teší sa na Františka biskup v Kazachstane

Pápež je najdôležitejšou osobou v dialógu medzi národmi a kultúrami, teší sa na Františka biskup v KazachstanePápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František prijal ministra zahraničných vecí Ruskej pravoslávnej cirkvi. Vo Vatikáne vysokí kresťanskí predstavitelia hovorili o „aktuálnych otázkach vo vzťahoch medzi cirkvami“. Pápež sa chystá na stretnutie s patriarchom Kirillom v septembri.

Vo Večnom meste ešte nedoznela pápežova návšteva Kanady a Vatikán potvrdil ďalšiu očakávanú cestu. Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio zavíta 13. až 15. septembra do Kazachstanu na siedmy Kongres predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev. Už v apríli návštevu potvrdil tamojší prezident. Hlavnými celebritami budú pápež a moskovský patriarcha Kirill, ktorého účasť potvrdil spoluorganizátor mítingu. Išlo by o druhé stretnutie oboch kresťanských lídrov, a to na pozadí vojny na Ukrajine, ktorá zrejme bude témou číslo jeden.

Rímsky biskup v piatok prijal na audiencii „ministra zahraničných vecí“ ruskej pravoslávnej cirkvi: metropolitu Antona, ktorý spravuje Volokamsk neďaleko hlavného mesta. Predseda Oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu sa stretol i so svojím vatikánskym náprotivkom arcibiskupom Paulom Gallagherom. Metropolita a arcibiskup hovorili „o aktuálnych otázkach vo vzťahoch medzi ich cirkvami“, informovala stroho Moskva. Miništát ani jedno zo stretnutí nekomentoval.

Témou stretnutia František – Kirill by mala byť hlavne vojna na Ukrajine. Niekoľkí vatikanisti sa zamysleli, či sa patriarcha, označovaný za strážneho anjela Vladimira Putina, po tejto schôdzke rozhodne uľahčiť stretnutie medzi ruským prezidentom a pápežom. Tomu je rímsky biskup otvorený.

Dodajme, že volokamský metropolita Anton nahradil na vysokom poste metropolitu Hilariona, ktorého prevelili do Budapešti. Ten bol jednou z najznámejších tvárí Ruskej pravoslávnej cirkvi vo svete. Považoval sa za verného spojenca ruského patriarchu Kirilla. Niekoľko ráz bol na oficiálnych návštevách v katolíckej monarchii a stretol sa i s Františkom.

Jeho presun do Maďarska niektorí pozorovatelia označili za „prepustenie“, keďže mu pridelili malú cirkevnú oblasť. Hilarion vraj nebol stotožnený s Kirillovým proruským názorom na vojnu na Ukrajine:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.