5. augusta, 11:04

SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy. Podľa liberálov ide o spor slušné Slovensko verzus Matovič

SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy. Podľa liberálov ide o spor slušné Slovensko verzus MatovičRichard Sulík. Foto: TASR/Jakub Kotian

Strana SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák. SaS tak reagovala na vyjadrenia poslankyne Jany Žitňanskej (Za ľudí) v Denníku N, že jednou z možností vyriešenia koaličnej krízy je vznik opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície.

Žitňanská si nemyslí, že je dnes jedinou možnosťou vznik menšinovej vlády s podporou fašistov a existujú podľa nej aj možnosti ako opozičná zmluva so SaS. „Vždy sa pozerám na to, čo je v záujme krajiny. A podľa mňa je v záujme krajiny, aby štyri strany súčasnej vládnej koalície spolu v nejakej podobe vládli,“ poznamenala v rozhovore.

„Je na zamyslenie, prečo poslanci Za ľudí vidia radšej alternatívu s Igorom Matovičom (OĽaNO), extrémistami a bez SaS ako štvorkoalíciu bez človeka, ktorý škodí našej krajine,“ reagoval líder SaS Richard Sulík. Dodal, že ak chcú koaličné strany vládnuť s Matovičom, majú možnosť uzatvoriť opozičnú zmluvu aj s ĽSNS, Republikou či Smerom-SD.

„Vylučujeme preto možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok,“ povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Strana SaS vyzýva Za ľudí, aby sa nebáli a povedali, kto škodí Slovensku a neotáčali celý problém len do osobnej roviny. Podľa SaS tu nejde o spor Sulík-Matovič, ale o spor slušného demokratického Slovenska s Matovičom.

Hnutie OĽaNO nebude momentálne špekulovať o ďalších scenároch vývoja koaličnej krízy. Uviedol to predseda jeho poslaneckého klubu Michal Šipoš. Reagoval tak na vyjadrenia poslankyne Jany Žitňanskej (Za ľudí), že jednou z možností vyriešenia koaličnej krízy je vznik opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície.

Hnutie podľa Šipoša nikoho z vlády nevyhadzuje a nikomu nedáva ultimáta. Sústredí sa na prácu a plnenie programu. „Špekulovať o ďalších scenároch vývoja, pokiaľ by koaličný partner naozaj naplnil vyhrážky a zbavil sa vládnej zodpovednosti, v tomto momente nebudeme,“ poznamenal.

Spor vo vláde sa vyostril potom, ako parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽaNO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽaNO to odmieta.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) deklaruje, že počas leta budú v koalícii rokovať. Predpokladá, že výsledok bude zrejme známy až v „posledných hodinách“.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.