5. augusta, 05:23

7 dní v kocke: Stíhanie Fica sa môže rýchlo otočiť. Proti Matovičovi

7 dní v kocke: Stíhanie Fica sa môže rýchlo otočiť. Proti MatovičoviRobert Fico. Foto: TASR.

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš pravidelne komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o slabinách a rizikách stíhania Fica, o brutálnej likvidácii zajatcov z Azova, o nástupe recesie a o čínsko-americkej roztržke kvôli Taiwanu.

1. Od Fica k Matovičovi

So stíhaním Roberta Fica sa to trochu komplikuje. Vyšetrovateľ NAKA pomerne rýchlo, už v pondelok navrhol obžalobu. Prokurátor ho schladil a vec mu vrátil na ďalšie vyšetrovanie. Dôvod: pri stíhaní Fica a Kaliňáka sa kopili pomerne vážne procesné chyby. Väčšina z nich kvôli príliš rýchlemu postupu NAKA a špeciálnej prokuratúry.

Mnohí sú možno sklamaní. V konečnom dôsledku je ale dobré, že vyšetrovanie pokračuje pokojnejším tempom. Pretože v takýchto prípadoch sa za chyby vyšetrovateľa (aj tie najmenšie) vždy platí…

Navyše ak by sa stíhanie Fica prepálilo, mohlo by sa to veľmi rýchlo otočiť – a rovno proti ľuďom ako Matovič alebo Lipšic.

Asi nezaškodí pripomenúť, že Fico nie je stíhaný za korupciu ani majetkové zločiny, ale za to, že sa ako premiér spolu s Kaliňákom a Gašparom zaujímal o kauzy Matoviča, Kisku, Lipšica. Podľa vyšetrovateľa tlačil na stíhanie politických rivalov. Čiže zneužíval moc a zaťahoval políciu do politického boja. Čo je trestné.

Stíhanie Fica za zneužitie právomoci je v poriadku. No isté pochybnosti sme mohli mať pri rozšírení stíhania o údajnú účasť Fica v „zločineckej skupine“ (kde sú vyššie trestné sadzby). Veľmi sporný bol aj tlak na to, aby Fico skončil vo vyšetrovacej väzbe. Teda aby išiel preventívne za mreže ešte pred skončením vyšetrovania.

Takýto tvrdý postup má totiž vážne riziká.

Skúsme si predstaviť, že po voľbách 2020 sa premiér Matovič spolu s ministrom vnútra zaujímali o kauzy Fica a Kaliňáka. A o ich vyšetrovanie a stíhanie. Skúsme si predstaviť aj to, že súčasťou komunikácie bol aj advokát Lipšic a novinári, ktorí na kauzách pracovali. A nakoniec si skúsme predstaviť, že po prípadných predčasných voľbách (ktoré sú už takmer isté) to raz nejaký svedok-kajúcnik opíše. Aby si znížil trest.

Skalný volič OĽaNO by pri takejto predstave mohol myknúť plecom a radostne povedať, že presne toto – tlak na stíhanie zločinu – sa od Matoviča a jeho ľudí očakávalo.

Iste. Politicky to sedí. No z pohľadu zákona by to bolo trestné. Premiér a ministri predsa nesmú tlačiť na vyšetrovanie, ktoré má byť striktne nezávislé. A už vôbec nemôžu tlačiť na vyšetrovanie opozičných poslancov.

Podľa logiky a zvyklostí, ktoré sa dnes na Slovensku uznávajú, by potom mali do bytu Matoviča (Lipšica, advokátov, novinárov) vtrhnúť policajné komandá, napariť im „zločineckú skupinu“ a hnať ich do väzby.

Námietka, že Fico s Kaliňákom zákerne prenasledovali dobrú opozíciu, kým Matovič s Mikulcom po voľbách len príkladne tlačili na stíhanie „mafie“, je pôsobivá. Z pohľadu trestného práva je ale neplatná. Napokon pri Andrejovi Kiskovi sa ukázalo, že jeho stíhanie nebolo politicky vykonštruované. Stíhanie Kisku pokračovalo aj po voľbách 2020. A za novej vlády viedlo k podaniu obžaloby – za opakované daňové podvody v rozsahu stoviek tisíc eur…

Tento komentár určite nemá byť obhajobou Roberta Fica. Opakujeme: je dobré, že je trestne stíhaný pre podozrenia zo zneužitia právomoci. Premiér nikdy nesmie „riešiť“ trestné stíhanie opozície.

O Kaliňákovi to platí dvojnásobne. Kaliňák mal ako minister vnútra (spolu s Gašparom a advokátom Parom) naliehať na stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka. Kvôli tomu, že prokurátor viedol vyšetrovanie káuz Kaliňáka, Počiatka a Bašternáka.

Pri Ficovi aj Kaliňákovi ide o vážne podozrenia, ktoré si zalúžia vyšetrovanie a po dokázaní viny trest.

Len by sa to nemalo preháňať s tempom a tvrdosťou postupu (väzba má byť krajný prostriedok, nie bežný).

A čo je ešte dôležitejšie: nemal by sa používať dvojaký meter.

2. Masaker

Pred týždňom prišli z Ukrajiny šokujúce správy. Po raketovom útoku na väznicu v Donecku zomreli desiatky ukrajinských zajatcov. Väčšina z nich bola z pluku Azov. Útok pôsobí ako masová poprava zajatých Ukrajincov. Azovskí bojovníci sú na Ukrajine považovaní za hrdinov, ktorí bránili Mariupol proti zničujúcej presile. Rusi ich zas považujú za neonacistov.

Rusko tvrdí, že na doneckú väznicu zaútočili Ukrajinci raketami HIMARS. Ukrajinská armáda to okamžite poprela a za útok viní Rusko, ktoré vraj chcelo zakryť stopy po mučení zajatcov. Informácie jednej či druhej strany nebolo možné overiť.

Na útoku je zvláštne, že prišiel v čase, keď sa blížilo rozhodnutie Ruska o zaradení pluku Azov medzi teroristické organizácie. V praxi by to znamenalo, že väzni z pluku Azov by nemali postavenie vojnových zajatcov (chránených medzinárodnými dohovormi), ale zločincov, ktorých môžu súdiť. Alebo oslobodiť, ak začnú spolupracovať a vypovedať…

Faktom je, že na verejnosť unikli dôkazy o mučení ukrajinských zajatcov v doneckom väzení. Na druhej strane je zrejmé zas to, že Rusko malo v úmysle zajatcov z pluku Azov súdiť a vypočúvať, nie hromadne likvidovať.

V utorok prišlo rozhodnutie, ktoré sa dlhšie očakávalo. Ruský súd označil pluk Azov za teroristickú organizáciu. Zajatcov zrejme čaká vydávanie do Ruska na trestné stíhanie.

Pluk Azov sa preslávil po roku 2014. Vznikol ako dobrovoľnícka, no mimoriadne silná organizácia ukrajinských nacionalistov. Keď Mariupol v roku 2014 obsadili doneckí separatisti podporovaní Ruskom, Azov v tvrdej a krvavej protiofenzíve vytlačil separatistov z mesta a z ďalších oblastí na východnej Ukrajine.

Pluk Azov s viac ako tisíckou vojakov pôvodne pôsobil mimo štruktúr ukrajinskej armády. Mal vlastné velenie a vlastné metódy. Mimoriadne tvrdé, no účinné.

Dlhé polemiky o tom, či bol povestný pluk Azov neonacistický (fašistický), uzavreli Američania už v roku 2015. Kongresmani zaradili Azov medzi neonacistické organizácie, ktoré Kongres Spojených štátov nesmie vyzbrojovať ani cvičiť. Americké zbrane a inštruktori od roku 2015 mierili len do ukrajinskej armády.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.