4. augusta, 17:07

Čo sa deje v Kosove? Priština sa snaží novými dokladmi stavať na roveň Srbsku. To štátnosť Kosova snaživo podkopáva

Čo sa deje v Kosove? Priština sa snaží novými dokladmi stavať na roveň Srbsku. To štátnosť Kosova snaživo podkopávaGraffiti zobrazujúce ruského prezidenta Vladimira Putina: "Kosovo je Srbsko", 1. augusta 2022 v Belehrade. Foto: TASR/AP

Rýchly nárast napätia, obavy z rozhorenia konfliktu a dočasné riešenia. Srbsko-kosovské vzťahy zažívajú ďalšie vypäté obdobie. Kosovo na jeho konci vidí ďalší krok k zvrchovanosti, Srbsko ďalší krok k samostatnosti územia, ktoré podkopáva všetkými dostupnými prostriedkami.

Prelom júla a augusta popri správach z Ukrajiny poznamenalo napätie na kosovsko-srbskej hranici. Čo sa tam vlastne stalo a čo to znamená?

V praktickej rovine ide o spor o uznávaní dokladov a jurisdikcii. Kosovo presadzuje, aby všetci občania Srbska, ktorí navštívia Kosovo, dostali na hraniciach ďalší doklad, ktorý im potvrdzuje povolenie na vstup. Majitelia áut, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. Recipročné nariadenie uplatňovalo počas uplynulých 11 rokov Srbsko na kosovské vozidlá, ktoré prechádzali cez srbské územie.

Opatrenie malo vstúpiť do platnosti 1. augusta a Srbom žijúcim na severe Kosova sa nepáčilo. Začali sa protesty a zablokovali deň predtým (31. júla) nákladnými vozidlami dva hraničné priechody (Jarinje a Brnjak), ktoré využívajú pri ceste do Srbska. „Modlíme sa a žiadame mier. Ak sa pokúsia prenasledovať alebo zabíjať Srbov, tak Srbsko vyhrá,“ vyhlásil v nedeľu srbský prezident Aleksandar Vučič.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.