4. augusta, 09:32

Vyostrenie na východe. Čína začala vojenské cvičenia v blízkosti Taiwanu

Vyostrenie na východe. Čína začala vojenské cvičenia v blízkosti TaiwanuČínske vojenské jednotky, ilustračná fotografia. Zdroj: Twitter

Čínska armáda začala vo štvrtok vojenské cvičenie v šiestich oblastiach, ktoré obklopujú Taiwan. Čína tieto manévre usporiadala iba deň po tom, čo predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odcestovala z Taiwanu, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.

Čínska štátna televízia CCTV oznámila, že manévre sa začali o 12.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) a potrvajú až do nedele. Cvičenia budú zahŕňať aj paľbu ostrou muníciou.

Reportér agentúry AFP krátko po ich začiatku informoval, že čínska armáda odpálila v Taiwanskom prielive niekoľko projektilov. Tá neskôr vo vyhlásení uviedla, že zasiahli presne určené oblasti vo východnej časti Taiwanského prielivu.

Podľa taiwanských predstaviteľov tieto manévre porušujú pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov, narúšajú územnú suverenitu Taiwanu a sú priamou hrozbou pre leteckú a námornú dopravu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.