3. augusta, 15:38

Ako zblížiť Rusko a Čínu rýchlo a lacno. Lekcia od Nancy Pelosiovej

Ako zblížiť Rusko a Čínu rýchlo a lacno. Lekcia od Nancy PelosiovejPredsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu (vľavo) sa rozprávajú pred odletom z Tchaj-peja na Taiwane 3. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Ak by Nancy Pelosiová chcela proti jej domovským Spojeným štátom spojiť dve najsilnejšie konkurenčné veľmoci, Rusko a Čínu, pri Taiwane by nekonala inak. V podobnej situácii pred takmer rovným polstoročím pritom Američania postupovali omnoho viac reálpoliticky.

Na prelome marca a apríla roku 1971 sa v japonskom meste Nagoja uskutočnil v poradí 31. svetový šampionát v stolnom tenise. Podľa historických záznamov na ňom americký pingpongový hráč Glenn Cowan po jednom z tréningov zmeškal svoj tímový autobus a nastúpil do kyvadlového autobusu čínskej reprezentácie. V tom čase sa to rovnalo nástupu na nepriateľskú vesmírnu loď. Väčšina hráčov sa ku Cowanovi správala podozrievavo, s výnimkou Čuanga Ce-tunga. Náprotivok z Ázie mu podal ruku, prihovoril sa prostredníctvom tlmočníka a podaroval mu na sieťotlači znázornenie pohoria Chuang-šan.

Priateľské stretnutie spôsobilo, že krátko nato dostalo americké pingpongové mužstvo pozvánku na turnaj rovno do Pekingu. Mančaft o veľkosti 11 hráčov spolu s manželkami a novinármi pricestoval do čínskej metropoly krátko nato 10. apríla, pričom ich vrelo privítal aj samotný premiér Čou En-laj a dokonca im sprístupnil Zakázané mesto. Šlo o prvú oficiálnu americkú delegáciu v Číne od prevzatia moci Mao Ce-tungom v roku 1949. Na oplátku boli pozvaní čínski stolnotenisoví hráči do USA.

Zdanlivo banálna autobusová historka tak odštartovala jeden z najvýznamnejších pohybov v geopolitike 20. storočia. Reč je o oteplení čínsko-amerických vzťahov, ktoré sa nachádzali na bode mrazu od udomácnenia komunizmu v ríši stredu.

Čuang Ce-tung a Glenn Cowan. Foto: National Museum of American Diplomacy

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.