3. augusta, 11:31

Scholz: Ponechanie nemeckých jadrových elektrární v prevádzke dáva zmysel

Scholz: Ponechanie nemeckých jadrových elektrární v prevádzke dáva zmyselNemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Ponechanie zvyšných nemeckých jadrových elektrární v prevádzke dáva zmysel, uviedol v stredu nemecký kancelár Olaf Scholz. Pôvodne sa mali zatvoriť v decembri. Takisto uviedol, že argumenty Ruska pre zníženie dodávok plynu týkajúce sa chýbajúcej turbíny neobstoja.

„Pokiaľ ide o dodávky energií v Nemecku, tie posledné tri jadrové elektrárne sú relevantné výhradne na produkciu elektriny a len pre malú časť z nej. Avšak ich ponechanie v prevádzke dáva zmysel,“ uviedol Scholz.

Nemecko plánovalo zavrieť svoje posledné atómové elektrárne 31. decembra. Ruský útok na Ukrajinu a následné západné sankcie proti Moskve a problémy s dodávkami ruských energií tento plán spochybnili. Nemci sa obávajú energetickej krízy a podobne ako ďalšie štáty závislé od ruského plynu obnovujú prevádzku uhoľných elektrární.

Éra jadrovej energie v Nemecku sa teda možno ešte nekončí. Návrh na jej ďalšie využívanie opakovane zaznel od nemeckého ministra financií Christiana Lindnera z radov liberálov, koaliční Zelení však mali proti pokračovaniu prevádzky výhrady.

Scholz takisto vyhlásil, že sporná turbína pre plynovod Nord Stream 1 je opravená a môže byť kedykoľvek dodaná do Ruska. Nemecký kancelár v stredu navštívil závod spoločnosti Siemens Energy v meste Mülheim an der Ruhr, kde sa turbína po dodaní z Kanady nachádza. „Tá turbína je tu, čaká na odoslanie, len niekto musí povedať, že ju chce, a potom tam rýchlo bude.“

Scholz zdôraznil, že neexistuje dôvod, prečo by turbína nemohla byť poslaná do Ruska. Je vo výbornom stave a jej použitiu nebránia ani sankcie.

(tasr, haj)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.