6. augusta, 06:42

Začala sa ofenzíva proti transgenderizmu

Začala sa ofenzíva proti transgenderizmuDúhový pride v Košiciach. Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta

Čo je žena? Z tejto po stáročia nekontroverznej otázky sa stala, prekvapujúco, jedna z hlavných kontroverzií na Západe. Dobre to ilustruje nedávne video z vypočutia amerického Kongresu o dôsledkoch rozhodnutia Najvyššieho súdu, že právo na potrat nie je zakotvené v ústave. V ňom sa republikánsky senátor Josh Hawley pýtal Khiary Bridgesovej, profesorky práva z Berkeley, či keď používa termín „osoby s kapacitou otehotnieť“, má na mysli „ženy“. Bridgesová odpovedala, že kapacitu otehotnieť majú aj trans muži a nebinárne osoby. V reakcii na Hawleyovu otázku, či terajšie vypočutie sa teda týka aj práv žien, ho Bridgesová osočila z transfóbie. „Chcem vyzdvihnúť, že váš spôsob kladenia otázok je transfóbny a vystavuje transľudí násiliu.“ Na Twitteri boli pod videom nadšené komentáre, ako to Bridgesová Hawleymu „naložila“. Pritom väčšinová spoločnosť bude skôr na strane Hawleyho. To sa ukazuje na druhej strane Atlantiku, kde sa po mnohých rokoch nezadržateľného postupu transideológie inštitúciami začala protiofenzíva.

Existuje vzácna diagnóza, pohlavná dysfória, ako znie lekársky názov pre to, keď človek cíti, že je iného pohlavia, než do akého sa narodil. Ľudia s touto diagnózou sa snažia žiť a vystupovať ako osoby opačného pohlavia a v niektorých prípadoch podstúpia chirurgický zákrok. Dlho nikto nespochybňoval, že trans žena je biologický muž a naopak. Potom sa ale objavil súčasný transgenderový aktivizmus, ktorý tvrdí, že určujúce nie sú biologické fakty, ale vnútorný pocit dotyčného.

Preto sa rozšíril zvyk oznamovať to, že len preto, že niekto vyzerá ako muž, podľa transgenderizmu neznamená, že nemôže byť ženou. Naopak, vnútorný pocit dotyčného úplne prebíja biologickú realitu. Ak niekto o sebe vyhlási, že je žena, potom je žena, nech má medzi nohami čokoľvek. Pokiaľ ktokoľvek o sebe vyhlási, že je opačného pohlavia a rozhodne sa podstúpiť lekárske zákroky, nikto nemá právo mu v tom brániť.

Kde sa končí muž a začína sa žena

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.