3. augusta, 09:03

Čínske vojenské cvičenia narušujú teritoriálne vody Taiwanu. Pelosiová: Prišla som v mieri

Čínske vojenské cvičenia narušujú teritoriálne vody Taiwanu. Pelosiová: Prišla som v mieriPredsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (vľavo) a taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Foto: TASR/AP

Taiwanské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že vojenské cvičenia, ktoré Čína vykonáva v reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, narušujú teritoriálne vody ostrova.

„Niektoré oblasti čínskych cvičení zasahujú do… (taiwanských) teritoriálnych vôd,“ povedal hovorca ministerstva obrany na tlačovej konferencii.

„Ide o iracionálny krok, ktorý spochybňuje medzinárodný poriadok,“ dodal podľa agentúry AFP.

Už predtým taiwanské úrady upozornili, že plánované čínske vojenské cvičenia s ostrou streľbou v okolí Taiwanu ohrozujú kľúčové prístavy a mestské oblasti ostrova.

Hrozba vojny

Agentúra AFP konštatuje, že vzhľadom na rastúce riziko konfliktu alebo nesprávneho odhadu sa predstavitelia Taiwanu, ktorý je v ťažkej situácii, snažia pôsobiť rozhodne a žiadajú ostrovanov, aby zachovali pokoj.

Cvičenie čínskej armády je podľa Tchaj-peja „pokusom ohroziť dôležité prístavy a mestské oblasti ostrova a jednostranne narušiť regionálny mier a stabilitu“. Taiwanské ministerstvo obrany dodalo, že tento krok nepomôže medzinárodnému obrazu Číny.

Čínske ministerstvo obchodu zasa oznámilo odvetné hospodárske opatrenia: uviedlo, že pozastaví vývoz prírodného piesku na Taiwan. Piesok je pritom kľúčovou zložkou pri výrobe polovodičov – jedného z hlavných vývozných artiklov ostrova.

Ostrovné úrady kritizovali Peking aj krátko po tom, ako Čína v utorok v reakcii na Pelosiovej prílet na ostrov vyslala do vzdušnej identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ) Taiwanu svojich 21 vojenských lietadiel.

Čínske vojenské cvičenie pri Taiwane

Pelosiová: Prišla som v mieri

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v stredu v Tchaj-peji uviedla, že jej delegácia prišla na Taiwan a do regiónu v mieri. Podľa agentúry AFP Pelosiová na stretnutí s podpredsedom  taiwanského parlamentu Cchaj Čch‘-čchangom vyhlásila: „Prichádzame na Taiwan ako priatelia, prichádzame do regiónu v mieri.“

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen neskôr na schôdzke s Pelosiovou vyhlásila, že ostrov Taiwan Číne „neustúpi“ a bude naďalej brániť demokraciu. Pelosiová vo svojej reakcii ubezpečila, že Spojené štáty sa budú držať svojich záväzkov voči Taiwanu.

Cchaj Jing-wen reagovala na vyhlásenia z Číny, ktorú Pelosiovej návšteva rozhnevala a ktorá za ňu v odvete pripravuje vojenské cvičenie. Návšteva 82-ročnej Pelosiovej nebola oficiálne ohlásená, ale  niekoľko dní sa o nej intenzívne špekulovalo.

Keď Pelosiová – ktorá je na turné po Ázii – v utorok na Taiwane pristála, reakcia Pekingu bola rýchla: čínske ministerstvo zahraničných vecí si v utorok neskoro večer predvolalo amerického veľvyslanca Nicholasa Burnsa a varovalo ho, že Washington „za to zaplatí“.

V regióne sa plaví aj niekoľko amerických lodí vrátane lietadlovej lode USS Ronald Reagan, uviedli americké vojenské zdroje. Väčšina pozorovateľov hodnotí pravdepodobnosť ozbrojeného konfliktu ako nízku. Americkí predstavitelia však uviedli, že sa pripravujú na demonštrácie sily zo strany čínskej armády.

V utorok večer, krátko pred pristátím vojenského lietadla s delegáciou amerických kongresmanov vedenou Pelosiovou, bol najvyšší mrakodrap v Tchaj-peji, Taipei 101, slávnostne nasvietený a objavovali sa na ňom pozdravné posolstvá adresované vysokým predstaviteľom USA.

Čínske vojenské cvičenie pri Taiwane

Severná Kórea podporila postoj Číny

Severná Kórea v stredu odsúdila návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane a označila ju za „drzé zasahovanie“ Washingtonu do vnútorných záležitostí iného štátu. Informovala o tom tlačová agentúra Jonhap.

Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR vyjadrilo podporu dôraznému protestu Číny, keď deklarovalo, že Pelosiovej návšteva „vyvoláva vážne znepokojenie medzinárodného spoločenstva“.

„Súčasná situácia jasne ukazuje, že drzé zasahovanie USA do vnútorných záležitostí iných krajín a ich úmyselné politické a vojenské provokácie sú v skutočnosti hlavnou príčinou narušenia mieru a bezpečnosti v regióne,“ citovala hovorcu ministerstva KĽDR oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.