Premiér Igor Matovič nevylúčil predĺženie núdzového stavu. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii o epidemickej situácii na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom. Pôvodne sa mal skončiť v sobotu (14. 11.).

Premiér: Stále rovnaké dôvody

„Predpokladám, že bude dohoda na tom, že ho budeme predlžovať opätovne, lebo ho v tejto situácii určite potrebujeme,“ povedal Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že sú stále naň rovnaké dôvody, aké boli aj predtým.

Vláda vyhlásila núdzový stav od 1. októbra na 45 dní. Následne prijala zákaz vychádzania s viacerými výnimkami aj v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19. Ten má rovnako v zmysle uznesenia vlády trvať do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

Obmedzenia

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Dva milióny

Druhé kolo plošného testovania v súvislosti s novým koronavírusom bude mať podľa Matoviča úspech, ak prídu dva milióny ľudí. Detaily sa dolaďujú, pripravenosť odberných miest je taká ako minulý týždeň v prvý deň testovania o 10.00 h.

 „Myslím si, že keď dosiahneme účasť dva milióny, tak si môžeme všetci zagratulovať. To by približne zodpovedalo účasti z prvého kola,“ vysvetlil predseda vlády.

Prísnejšia hranica

Matovič bol za to, aby hranica na testovanie bola prísnejšia ako 0,7 percenta. Je to pre neho kompromis, s ktorým dokáže žiť, keďže odborníci navrhovali 1,5 percenta. „Chceli sme dosiahnuť čo najmenšou námahou a nasadením ozbrojených síl čo najväčší efekt,“ hovorí Matovič s tým, že druhé kolo zasiahne 54 percent obyvateľov.

Predseda vlády uviedol, že vo všetkých zelených okresoch, kde nebude druhé kolo plošného testovania, budú v okresných miestach mobilné odberné miesta s antigénovými testami zadarmo. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) však podotkol, že dostal túto úlohu pred dvoma dňami a urobí všetko pre to, aby sa to stihlo. Zoznam miest podľa Krajčího zverejní na webovej stránke ministerstvo zdravotníctva.

Prechod cez okresy

Ľudia, ktorí prechádzajú cez viacero okresov, zelených aj červených, nepotrebujú certifikát o negatívnom výsledku na ochorenie COVID-19. Pokiaľ by však osoba vystúpila v červenom okrese, tak certifikát o negatívnom výsledku musí mať, vysvetlil premiér.

Matovič zároveň vyzval ľudí, aby prišli v dotknutých okresoch na druhé kolo testovania, a tí, ktorí budú mať pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19, obvolali všetkých ľudí, s ktorými boli v kontakte. „Nebojte sa im to priznať a pošlite ich na test,“ poznamenal.

(TASR, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.