5. augusta, 05:24

Ochrana klímy a životného prostredia ako konzervatívna téma

Ochrana klímy a životného prostredia ako konzervatívna témaZáhradkárska oblasť Suchodolinská medzi Košicami a Kavečanmi ponorená ca Foto: TASR / Milan Kapusta

Zdravšie ovzdušie, šetrné nakladanie s prírodnými zdrojmi, energetická bezpečnosť a sebestačnosť. Boj proti klimatickým zmenám a dôraz na životné prostredie sú v konečnom dôsledku konzervatívne témy. Mali by byť konzervatívcom vlastné, ale málo sa im venujú. Iniciatívu tak logicky preberá druhá strana, ktorá z klímy robí nové náboženstvo. Ľudia sa v téme nevkusne škatuľkujú na klimatických alarmistov a skeptikov, hoci sa v mnohých podstatných prvkov vlastne zhodujú.

Vzťah k pôde a spôsob jej vlastníctva patrili v strednej Európe stáročia k rozhodujúcim spoločenským faktorom. Od nevoľníctva a feudalizmu sa vyvíjal k súkromného vlastníctvu, ktoré prerušilo komunistické znárodňovanie. Aj dnes je vyvlastňovanie vo verejnom záujme citlivou témou a predmetom debát o zasahovaní do osobného vlastníctva.

Sedliaci z pôdy žili – či už ju vlastnili, alebo na nej plahočili pre panstvo. Starali sa o ňu tak, aby ich uživila, využili aj skromné možnosti naplno a boli schopní hospodáriť dlhodobo. V skratke, vytvárali okolo seba trvalo udržateľné prostredie.

Nie div, že v medzivojnovom období patrili medzi najúspešnejšie strany v našich zemepisných šírkach agrárnici. Reprezentovali hlas sedliakov a zo svojej podstaty boli pravicové – kládli dôraz na sebestačnosť, súkromné vlastníctvo a voľný pohyb tovarov. Agrárna strana bola v medzivojnovom Československu spravidla súčasťou vlády.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.