Šéfka americkej snemovne Pelosiová priletela na Taiwan podporiť demokraciu. Čína plánuje cielené operácie

Èína plánuje v reakcii na Pelosiovej návštevu Taiwanu spusti vojenské operácie Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (tretia sprava) a taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu (prvý zľava). Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Pelosiová napriek vyhrážkam Pekingu bezpečne pristála na ostrove Taiwan. Čína len niekoľko hodín predtým zmobilizovala tanky i stíhačky. Teraz plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami“ takejto návštevy. Informuje o tom denník Financial Times.

Zastávku na ostrove, ktorý Peking deklaruje za svoje územie, uskutočnila v rámci cesty po Ázii. Stalo sa tak aj napriek tomu, že čínsky rezort diplomacie ešte pred niekoľkými hodinami na tlačovej konferencii varoval Spojené štáty americké pred takýmto krokom.

„Americká strana ponesie zodpovednosť a zaplatí za podkopávanie suverénnych bezpečnostných záujmov Číny,“ zdôraznila hovorkyňa rezortu Chua Čchun-jingová. Avizovala, že pokiaľ Pelosiová zahrnie Taiwan do svojho turné, USA „za to zaplatia“.

Čínska armáda v posledných hodinách mobilizovala veľké množstvo tankov, ktoré sa premávali po pláži nachádzajúcej sa najbližšie Taiwanu, pričom popri deliacej línii ázijskej veľmoci a priľahlého ostrova začali lietať stíhačky.

https://standard.sk/233205/233205/

Pelosiová vyhlásila, že jej návšteva krajiny je podporou demokracie

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v utorok po príchode na Taiwan uviedla, že jej návšteva demonštruje silný záväzok Washingtonu voči tomuto samosprávnemu ostrovu, uviedla agentúra AFP. „Návšteva našej kongresovej delegácie na Taiwane oceňuje neochvejný záväzok USA podporovať demokraciu na Taiwane,“ povedala Pelosiová.

Zdôraznila, že jej návšteva nie je za žiadnych okolností v rozpore s oficiálnou politikou Spojených štátov, ktoré uznávajú „jednu Čínu“ a oficiálne neuznali Taiwan ako nezávislý štát.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov však povedala, že „solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľmi Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, keďže svet stojí pred voľbou medzi autokraciou a demokraciou“.

„Spojené štáty naďalej vystupujú proti jednostranným snahám o zmenu súčasného stavu,“ dodala Pelosiová v reakcii na nátlak Pekingu, aby sa Taiwan znovu pripojil k Číne.

Hovorca Bieleho domu John Kirby v utorok odmietol ostrú kritiku Pekingu voči Pelosiovej ceste. Podľa neho nejde o prvú návštevu amerického zákonodarcu na Taiwane.

„Nejde o žiadne narušenie suverenity. Nie je dôvod, aby to prepuklo do konfliktu. V našej politike sa nič nemení a toto je s ňou v úplnom súlade,“ povedal Kirby pre americkú televíziu CNN. Dodal, že Spojené štáty sa nenechajú zastrašiť žiadnymi vyhrážkami. „V tomto regióne máme bezpečnostné záväzky… Berieme ich vážne,“ uviedol hovorca.

Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, v ňom zahynú, znie z Číny

Čína skritizovala „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane krátko po tom, ako na ostrov pricestovala predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Čínske ministerstvo obrany preto plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“, uviedla agentúra AFP.

„Spojené štáty (…) neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp ‚jednej Číny‘,“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, v ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.

Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“. „Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o ‚nezávislosť Taiwanu‘,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči fakticky nezávislému ostrovu. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za uplynulých 25 rokov. Cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan vníma Peking ako prejav uznania nezávislosti ostrova.

Rusko: Čína má plné právo prijať opatrenia na ochranu svojej suverenity

Rusko označilo návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane za „čistú provokáciu“. Moskva zároveň tvrdí, že Čína má plné právo prijať opatrenia na ochranu svojej suverenity a územnej celistvosti. Vyplýva to z utorkového vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí, o ktorom informovala AFP.

„Vyzývame Washington, aby sa zdržal krokov, ktoré podkopávajú regionálnu stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť, a aby uznal novú geopolitickú realitu, v ktorej už nie je priestor pre americkú hegemóniu,“ napísal ruský rezort diplomacie. Moskva vyjadrila plnú solidaritu s Pekingom ešte pred príletom Pelosiovej na Taiwan. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok uviedol, že takáto návšteva „zvyšuje napätie v regióne“ a obvinil Washington, že si vyberá „cestu konfrontácie“. „Chceme ešte raz zdôrazniť, že s Čínou sme absolútne solidárni, jej postoj k problému je pochopiteľný a absolútne opodstatnený,“ dodal Peskov.


Ďalšie články