2. augusta, 15:16

Plán, že oheň v Českom Švajčiarsku kontrolovane vyhorí, nevyšiel. Zločin. A kde je trest?

Plán, že oheň v Českom Švajčiarsku kontrolovane vyhorí, nevyšiel. Zločin. A kde je trest?Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Foto: TASR/AP

Nevieme, či výklad, podľa ktorého za ničivý, už dva týždne trvajúci požiar v Národnom parku České Švajčiarsko s viac ako tisíc hektármi zhorenej prírody môže globálne otepľovanie, dnes predstavuje oficiálnu líniu štátu. Vyjadrenia českého premiéra Petra Fialu k tomu boli zatiaľ neurčité a dajú sa vykladať tak či onak („To všetko sú dôsledky určitej zmeny, ktorá tu nastáva,“ predtým Fiala spomenul vlnu horúčav a požiarov po Európe). Vicepremiér Ivan Bartoš to tvrdí úplne explicitne (minulý utorok písal o ohni, „ktorého šírenie je o to ľahšie, že je krajina vyprahnutá, ničí ju sucho a rôzne extrémne výkyvy počasia naviazané na zmenu klímy“). Je pravdou, že sa planéta veľmi mierne a už dlho konštantným tempom 0,13 stupňa Celzia za dekádu otepľuje. A tiež to, že v júni bol v celých severných Čechách podnormálny stav vody. Ale vystačíme si s takým vysvetlením, máme právo umiestňovať ho vo výpočte dôvodov na prvé miesto?

Čo môžeme od začiatku požiaru konštatovať jednoznačne, je, že štátu sa z nejakého dôvodu nechce pomenovať hlavnú príčinu veľkého ohňa v Českom Švajčiarku. Tým nie je neznámy páchateľ, ktorého polícia ešte ani nestotožnila, tým je dogma bezzásahovosti. Politika bezzásahovosti po podkôrnikovej kalamite vytvorila pre tento požiar dokonalé podhubie.

Pod dojmom skazy, ktorú z okolia Děčína vysielajú televízie každodenne do domácností, sa k tomuto, ako dnes vidíme, nebezpečnému experimentovaniu ministerstvo životného prostredia ani správa národného parku príliš nehlásia. Radšej hovoria o nedisciplinovaných turistoch. Riaditeľ správy Pavel Benda o jednej skupinke, ktorá si vraj cez víkend – keď už týždeň horelo – neďaleko Pravčickej brány rozkladala oheň, prednášal razantné výroky typu, že „ľudská blbosť je nekonečná“. Hovorca parku Tomáš Salov zásobuje verejnosť zisteniami, že ochrancovia v parku denne nachádzajú vajgle a stopy po ohníčkoch.

Krajská polícia nezostáva pozadu, informuje o každom cyklistovi alebo turistovi, ktorý v týchto dňoch do zakázaných miest na severe Čiech aj napriek riziku státisícovej pokuty prenikol. Zo strany parku to celé pôsobí dosť priehľadne. Ako pokus odviesť pozornosť od svojej zákonnej zodpovednosti a ukázať na nemilovaných turistov.

Tridsať percent, sto percent

Po vášnivých sporoch o podkôrnikovi na Šumave okolo roku 2007 si často myslíme, že dogma bezzásahovosti, pokus priblížiť aspoň niekde prírodu jej východiskovému stavu z doby pred človekom, sa uplatňuje rovnako vo všetkých štyroch národných parkoch na území Česka. Nie je to pravda, líši sa od parku k parku, od správy k správe. V Českom Švajčiarsku sa prvých desať rokov od nástupu Pavla Bendu (riaditeľom je od roku 2008) politika bezzásahovosti nejako dramaticky nepresadzovala. Zmena prišla práve pod vplyvom Šumavy, ale aj posunov v Krkonošskom národnom parku a tiež v Národnom parku Saské Švajčiarsko cez hranicu.

Zmenu v Českom Švajčiarsku môžeme identifikovať v rokoch 2018 až 2019. Tomuto príklonu k hlbinnému ekologizmu bola priaznivá aj vtedajšia situácia na ministerstve životného prostredia, kde minister Richard Brabec, bývalý generálny riaditeľ Babišovej Lovochemie, dal ekoaktivistom na hranie národné parky a oni zasa väčšinou nekritizovali benevolentný prístup inšpekcie životného prostredia k priestupkom Babišovho Agrofertu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.