3. augusta, 14:02

Lokálka bez rušňovodiča, cestujúci v panike. Vydarená česká komédia aj na Bažant Kinematografe

Lokálka bez rušňovodiča, cestujúci v panike. Vydarená česká komédia aj na Bažant KinematografeZ filmu Mimořádná událost. Reprofoto: YouTube

Tento týždeň sa na mestskej pláži na brehu Dunaja v Bratislave uskutočňuje filmový týždeň s českými a slovenskými snímkami. Až do nedele si o 21. hodine môžete pozrieť nové diela, ktoré sa natočili v roku 2021 alebo 2022.

V pondelok odštartovali filmom Mimořádná událost, českou komédiou z roku 2022. Lepší štart sme si ani nemohli predstaviť. Ide o snímku režiséra Jiřího Havelku, ktorý robil aj úspešný film Vlastníci z roku 2019. Ten vtedy získal troch Českých levov.

Mimořádná událost vychádza z príbehu, ktorý sa stal pred pár rokmi na Českomoravskej vrchovine. Vtedy vyšiel rušňovodič zo svojho motorového stroja, takzvanej lokálky, aby sa pokúsil opraviť poruchu. Ale nevšimol si, že vlak s cestujúcimi stojí dole miernym briežkom. A vtedy sa to všetko začína. Skutočný incident našťastie trval iba 14 minút a neuskutočnil sa za takých dramatických a komických okolností ako v nakrútenej snímke.

A ako je to vo filme? Neznámi ľudia sa z jednej malej českej dediny vyberú lokálnym motorovým vlakom. Cesta vyzerá byť v pohode. Vo vlaku sa nachádzajú rôzne charakterové postavy, často až veľmi protichodné. Lokálkou cestuje napríklad malý chlapec, ktorého otec zabudol nastúpiť do vlaku. Je bystrý, ku všetkému sa vie vyjadriť. Jednoducho taký malý vševed. Oproti nemu sedí muž, ktorý pracuje v krematóriu. Sedí tam aj manželský pár, pričom žena je z ich výletu nešťastná a kráti si čas popíjaním vodky z termosky… Takže do cieľa prichádza už opitá.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.